Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościDrożyzna uderzyła w DPS. „Polski Ład” w organizacje pozarządowe

Drożyzna uderzyła w DPS. „Polski Ład” w organizacje pozarządowe

Dodano: , Żródło: LM.pl
Drożyzna uderzyła w DPS. „Polski Ład” w organizacje pozarządowe

Horrendalne podwyżki gazu w konińskim Domu Pomocy Społecznej i koniec jednego procenta dla organizacji pozarządowych. – Musimy podjąć działania kompleksowe. Presja ma sens! – grzmiał poseł Tomasz Nowak.

Parlamentarzysta odwiedził dzisiaj Dom Pomocy Społecznej przy ul. Południowej w Koninie. Placówka została właśnie zaskoczona blisko 500 procentową podwyżką ceny gazu.

– Za 2020 rok zapłaciliśmy 16 tys. zł za gaz potrzebny do przygotowywania posiłków dla naszych podopiecznych. W 2021 roku było to 21,5 tys. zł, a jeżeli planowana taryfa miałaby wejść w życie to zapłacimy prawie 80 tys. zł – mówi Przemysław Szałaj, kierownik administracji w DPS.

Aktualnie miesięczny koszt pobytu pacjenta w ośrodku to 4680 zł, ale to w związku z podniesieniem płacy minimalnej (68 procent załogi DPS pracuje na najniższą krajową – od red.) i podwyżkami cen będzie się musiało zmienić. Przemysław Szałaj zapowiada, że utrzymanie podopiecznego w DPS wzrośnie do 5200 zł.

– Zgłosiliśmy ustawę, która zabezpiecza przedsiębiorców przed podwyżkami energii i gazu. PiS równolegle zgłosił swoją ustawę, ale niestety przedsiębiorcy nie byli nią objęci. Na nasze intensywne żądanie premier Sasin ogłosił, że również przedsiębiorcy będą mieli mniejszą cenę rachunków za gaz do 28 lutego. Presja ma sens i będziemy ją dalej wywierać! – mówi Tomasz Nowak. – Chcemy ograniczyć też cenę dla odbiorców wrażliwych, takich jak domy pomocy społecznej, szpitale i domy kultury. – dodaje.

Ponadto Platforma Obywatelska zamierza walczyć o zmiany w „Polskim Ładzie”, a chodzi przede wszystkim o organizacje pozarządowe.

- Założenia „Polskiego Ładu” są takie, że miliony najmniej zarabiających nie będą odprowadzać podatku. Co się wiąże z tym, że nie będą mieli z czego przekazywać 1 procenta. Świetnie dla tych osób, ale źle dla organizacji pozarządowych i ich beneficjentów. Te organizacje nie otrzymają pieniędzy z tego tytułu. To będzie duży problem. Zapewnienia Ministerstwa Finansów są takie, że organizacje pozarządowe nie ucierpią z tego powodu. To są słowa, a rzeczywistość wygląda jak wygląda. Jest to niepokojące – mówi Dariusz Loch, prezes konińskiej fundacji „Otwarcie”. - Dla naszej organizacji może to skutkować, że 30 procent środków z 1 procenta nie otrzymamy. Czy to jest dużo? Tak, każdy grosz przeznaczony na osoby niepełnosprawne, potrzebujące, czy chore jest ważny. Jeśli nie będzie zmian systemowych to będzie ostatni rok, w którym niektórzy przekażą 1 procent na NGO – dodaje.

 

Drożyzna uderzyła w DPS. „Polski Ład” w organizacje pozarządowe
Drożyzna uderzyła w DPS. „Polski Ład” w organizacje pozarządowe
Drożyzna uderzyła w DPS. „Polski Ład” w organizacje pozarządowe
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole