Skocz do zawartości
LM.plWiadomościDziś ostatni dzień na rozliczenie PIT. Pamiętaj o ulgach i jednym procencie

Dziś ostatni dzień na rozliczenie PIT. Pamiętaj o ulgach i jednym procencie

Dodano: , Żródło: LM.pl
Dziś ostatni dzień na rozliczenie PIT. Pamiętaj o ulgach i jednym procencie

2 maja jest w tym roku ostatnim dniem, w którym można rozliczyć się z podatku PIT. Gotowe formularze dostępne są na stronie podatki.gov.pl.

Standardowo podatek PIT rozliczyć należy w Urzędzie Skarbowym do końca kwietnia. W tym roku ostatni dzień tego miesiąca przypadł jednak na sobotę, przez co termin przesunięty został na poniedziałek 2 maja.

Rozliczyć można się na trzy sposoby. Najprostszą jest usługa Twój e-PIT. Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, gdzie przygotowane są zeznania PIT-37, PIT-38 oraz PIT-28 i PIT-36 dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Podatnik musi dodać jedynie przysługujące mu ulgi i wyznaczyć organizację pożytku publicznego, która otrzyma 1% jego podatku. Jeżeli nie zrobi nic, zeznanie i tak zostanie wysłane, ale bez ulg i 1%.

W systemie e-Deklaracje rozliczyć się mogą osoby prowadzące działalność gospodarczą składające PIT-36 lub PIT-36L. Zeznanie muszą jednak wypełnić same. Podatek rozliczyć można również w formie papierowej w urzędzie skarbowym lub wysyłając pocztą (decyduje data stempla pocztowego).

Za niezłożenie rozliczenia w terminie grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, pozbawienie wolności lub obie kary łącznie. Składając zeznanie po 2 maja można nie dostać kary poprzez złożenie czynnego żalu do urzędu skarbowego.

Czytaj więcej na temat:podatki , rozliczenie PIT, PIT, urząd skarbowy
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole