Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościGdzie najlepiej poszła matma, a gdzie polski? Sprawdzamy wyniki matur 2023

Gdzie najlepiej poszła matma, a gdzie polski? Sprawdzamy wyniki matur 2023

Dodano: , Żródło: LM.pl
Gdzie najlepiej poszła matma, a gdzie polski? Sprawdzamy wyniki matur 2023
Edukacja

II i III LO to dwie najlepsze szkoły ponadpodstawowe w Koninie – tak wniosek można wysnuć patrząc na wyniki tegorocznych matur. Podium uzupełniają I LO i ZSGE.

Znamy już wyniki tegorocznych matur, OKE w Poznaniu opublikowała pełne dane dot. zdawalności i średnich wyników. Możemy więc bliżej przyjrzeć się temu, jak poradziły sobie konińskie szkoły. Dla przyszłych uczniów to dobra wskazówka, którą szkołę placówkę wybrać w przyszłorocznej rekrutacji. Tegoroczne egzaminy w liceach przeprowadzone zostały w nowej formule, w starej pisali je maturzyści techników. 

Dwa licea ze stuprocentową zdawalnością

Zacznijmy od zdawalności. W dwóch szkołach w Koninie tegoroczną maturę zdali wszyscy uczniowie – to II i III LO. Wysoka zdawalność była również w I LO (93%), ZSGE (90%) i CKU (89% w liceum i 85% w technikum). Najniższą zdawalność zanotowało natomiast liceum w KCE.

Zdawalność matury w 2023 r.:
II LO – 100%
III LO – 100%
I LO – 93%
ZSGE (technikum) – 90%
CKU (liceum) – 89%
CKU (technikum) – 85%
ZS im. M. Kopernika (technikum) – 82%
ZSBiKZ – 74%
ZST – 70%
ZS im. M. Kopernika (liceum) – 67%
ZSGE (liceum) – 66%
KCE – 27%.

Na humana do II LO, bio-chem najlepszy w „Trzecim”

Ale zdawalność to nie wszystko. Duża liczba maturzystów chce bowiem egzamin nie tylko zaliczyć, ale również zdać go dobrze. W tej kwestii w mieście, tradycyjnie, prym wiodą dwie szkoły: II i III LO. O ile w zeszłym roku „Drugie” tę klasyfikację zdominowało, o tyle w tym wyniki są nieco bardziej wyrównane.

Na II LO powinni zwrócić uwagę uczniowie aplikujący na profile humanistyczne – to tam padły najwyższe średnie wyniki w języku polskim podstawowym (74%) i rozszerzonym (71%) oraz w historii (53%). „Drugie” powinni brać pod uwagę również zainteresowani językiem angielskim (92% podstawa i 72% rozszerzenie), a także informatyką (65%), geografią (66%) i matematyką (81% podstawa, 48% rozszerzenie). III LO to królestwo nauk ścisłych. To tam padły najwyższe średnie wyniki z biologii i chemii (64% i 56%), ale w tym roku również w fizyce (47%), która w zeszłym roku lepiej zdawana była w II LO.

Jako wybór drugiej kategorii najlepiej sprawdzi się I LO. Wyłączając wspomniane wyżej dwa licea to tam właśnie padły najwyższe wyniki. Szczególnie dobrze maturzyści z „Pierwszego” poradzili sobie z językiem angielskim (83% podstawa i 58% rozszerzenie) i polskim (68% podstawa i 39% rozszerzenie), ale nieźle poszła też matematyka (61% podstawa i 22% rozszerzenie).

ZSGE, „Kopernik” i „Budowlanka” to najlepsze technika

Wśród techników najwyższe średnie wyniki matur padły w większości w ZSGE. W niektórych przedmiotach ta szkoła może konkurować nawet z wynikami liceów. Szczególnie dobrze poszedł tam język angielski (79% podstawa i 60% rozszerzenie) i język polski rozszerzony (68%). Porównywale wyniki z ZSGE w większości przedmiotów uzyskali jednak również maturzyści z dwóch innych techników: w ZS im. M. Kopernika oraz w „Budowlance”. W przeciwieństwie do liceów różnice są tutaj znacznie mniejsze.

Technikum w ZSBiKZ zanotowało najlepsze wyniki wśród techników w języku polskim podstawowym (63%) i w geografii rozszerzonej (38%). W technikum „Kopernika" najlepiej poszły natomiast ustne matury z języka polskiego, ale ta szkoła wyróżnia się solidnym poziomem – w niemal wszystkich pozostałych przedmiotach „Kopernik" zajął drugie miejsce wśród techników z różnicą zaledwie kilku procent do najlepszej szkoły. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole