Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPłyta gazowa - przeżytek czy niezastąpiony element kuchni?

Płyta gazowa - przeżytek czy niezastąpiony element kuchni?

Materiał promocyjny

Dodano:
Płyta gazowa - przeżytek czy niezastąpiony element kuchni?

Rosnąca popularność płyt ceramicznych i indukcyjnych sprawia, że z różnych stron coraz częściej słyszy się głosy kwestionujące sens istnienia kuchenek gazowych. Czy słusznie? Jakie są plusy i minusy płyt zasilanych gazowo? Kiedy sprawdzą się one lepiej niż płyty elektryczne? Wyjaśniamy.

Rodzaje kuchenek gazowych
Zanim przejdziemy do przedstawienia wad i zalet kuchennych, warto pokrótce opisać najczęściej spotykane rodzaje tych urządzeń – sposób ich działania ma bowiem znaczący wpływ na ich ostateczną ocenę. Do najbardziej popularnych kuchenek gazowych należą:

płyty gazowe stalowe, uznawane za wyjątkowo trwałe i wytrzymałe, dzięki swojej wysokiej odporności na korozję i uszkodzenia mechaniczne,

płyty gazowe żeliwne, o zbliżonych właściwościach, co płyty stalowe,

płyty szklane, charakteryzujące się nie tylko wyjątkowym designem, ale i wygodą użytkowania. Przykładem takiej kuchenki jest Amica PG6411SR (dowiedz się więcej o tym rodzaju płyt gazowych).

płyty emaliowane, które z racji wysokiej skłonności do odpryskiwania są one obecnie polecane już stosunkowo rzadko. Sprawdzą się w kuchni urządzonej w stylu retro.

Plusy kuchenek gazowych
Jedną z największych zalet kuchenek gazowych jest zdecydowanie niższy koszt zakupu niż ma to miejsce w przypadku płyt elektrycznych. Najtańsze czteropalnikowe płyty gazowe można znaleźć już za nieco ponad 300 złotych.

Tutaj porównasz ceny płyt gazowych.

Dla wielu osób sporym zaskoczeniem może okazać się fakt, że koszt eksploatacji kuchenki gazowej jest bardzo zbliżony do jej indukcyjnych lub ceramicznych odpowiedników. Niski koszt gazu rekompensuje bowiem stosunkowo duże straty, jakie powstają w wyniku jego spalania.

Kolejnym plusem kuchenek gazowych jest ich niewielka awaryjność. Grube ranty płyty gwarantują, że nasza kuchenka będzie nam służyć latami – nawet jeśli od czasu do czasu postawimy na niej wyjątkowo ciężkie garnki.

No właśnie, skoro o garnkach mowa… W przeciwieństwie do kuchenek indukcyjnych, wymagających wymiany naczyń na te o właściwościach ferromagnetycznych, w przypadku płyt gazowych możemy korzystać z nawet tak wymagających naczyń, jak wok czy nieco już vintage’owych garnków żeliwnych. Pozwoli nam to zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Kilka słów o wadach kuchenek gazowych
Niestety, kuchenki gazowe nie są urządzeniami pozbawionymi wad. Najważniejszymi z nich jest niebezpieczeństwo wybuchu gazu oraz konieczność regularnej wymiany butli gazowej lub podłączenie kosztownego przyłącza, jeśli nasz dom jest ogrzewany gazowo. Kuchenki gazowe nie są również najbezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku tych z nas, którzy posiadają słabo wentylowaną kuchnię lub... mają ciekawskie dzieci, które lubią bez naszej wiedzy włączać znajdujące się w domu urządzenia. W takiej sytuacji lepiej zdecydować się na bezpieczniejszą kuchenkę z płytą indukcyjną.

Płyta gazowa – dla kogo?
Płyta gazowa to świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają niedrogiego, a przy tym wyjątkowo solidnego urządzenia do podgrzewania posiłku. Fakt, że na tego rodzaju kuchence można umieścić niemal wszystkie rodzaje garnków, daje znacznie więcej możliwości, niż ma to miejsce w przypadku delikatnych kuchenek elektrycznych. Płyta gazowa będzie również ciekawą dekoracją w kuchniach urządzonych w stylu retro.

Więcej informacji o kuchenkach gazowych znajdziesz w tym artykule.

Płyta gazowa - przeżytek czy niezastąpiony element kuchni?
Czytaj więcej na temat:kuchnia, gaz, płyta, piec
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole