Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościUwaga na kleszcze. Jakie choroby najczęściej wywołują u ludzi i psów?

Uwaga na kleszcze. Jakie choroby najczęściej wywołują u ludzi i psów?

Artykuł Partnera

Dodano:
Uwaga na kleszcze. Jakie choroby najczęściej wywołują u ludzi i psów?

Kleszcze to niezwykle niebezpieczne organizmy. Są roznosicielami wielu groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób. Na ich szkodliwe działania narażeni są zarówno ludzie, jak i zwierzęta, w tym nasi czworonożni pupile. Sprawdźmy najczęstsze odkleszczowe choroby u ludzi i psów.

Kleszcz u psa – jakie choroby może wywołać?

Zakażone kleszcze mogą przyczynić się do wystąpienia licznych chorób u czworonogów. Jedną z najniebezpieczniejszych jest babeszjoza psów. Choroba wywołana jest przez pierwotniaki z rodzaju Babesia. Niepodjęcie leczenia może przyczynić się do śmierci w ciągu kilku dni od zakażenia. Schorzenie objawia się wysoką gorączką, brakiem łaknienia, sennością, wymiotami i tzw. rdzawym moczem (czerwone zabarwienie moczu). Aby zredukować ryzyko zarażenia, należy wyposażyć psa w środki przeciwkleszczowe. Bogatą ofertę można znaleźć na platformie fera.pl (https://fera.pl/obrozepchlyikleszcze/). Preparaty te to skuteczne i wygodne rozwiązanie, które ochroni czworonoga przed inwazją pasożytów, w tym nie tylko kleszczy, ale i pcheł, komarów czy muchówek.

Kolejne groźne schorzenie odkleszczowe to erlichioza monocytarna psów, wywoływana przez bakterie z rodzaju Ehrlichia. Podczas ostrej fazy, trwającej około 1-3 tygodni, pojawić się mogą: gorączka, apatia, krwawienia z nosa, brak apetytu, wymioty, duszność, wybroczyny i wylewy krwotoczne na skórze i błonach śluzowych, a także śluzowo-ropne zapalenie oczu i nosa, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony. Brak leczenia sprawia, że choroba przechodzi w postać subkliniczną lub przewlekłą - może przebiegać łagodnie, albo rozwinąć się postać ciężka.

Inne możliwe choroby przenoszone przez kleszcze u psich pupili stanowią:

  • anaplazmoza,
  • bartoneloza,
  • borelioza,
  • europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu,
  • dirofilarioza,
  • mykoplasma.
     

Odkleszczowe choroby u ludzi

Wyjście na spacer z czworonogiem do lasu także dla psich opiekunów wiąże się z ryzykiem ukąszenia przez kleszcze. Niektóre odkleszczowe choroby występują tak u czworonogów, jak i u ludzi, a najpowszechniej stwierdzanymi są borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Przypominamy podstawowe informacje na ich temat. 

Borelioza wywoływana jest przez krętki z rodzaju Borrelia. W czasie jej trwania może nastąpić zajęcie różnych narządów wewnętrznych. Początkowo obserwuje się występowanie zmian skórnych w postaci rumienia, który rozwinąć się może od kilku do nawet kilkudziesięciu dni od ukąszenia. Drugie stadium choroby rozwija się w ciągu kilku tygodni do miesiąca od zakażenia. Najczęściej objawia się zapaleniem stawów, nerwobólami, zaburzeniami czucia, choć może też dojść do zapalenia mięśnia sercowego. Dalej rozwijająca się choroba skutkować może trwałym uszkodzeniem zajętych narządów.

Kleszczowe zapalenie mózgu wywołane jest przez wirusy z rodziny Flaviviridae to choroba, która przebiega u ludzi dwuetapowo. Początkowo wirus namnaża się w skórze i okolicznych węzłach chłonnych, po czym dostaje się do krwi. Typowe objawy dla tego okresu to: gorączka, bóle głowy, mięśni i stawów, dolegliwości żołądkowe. Brak rozpoznania i leczenia predysponuje do drugiego etapu - neuroinfekcji, gdzie dochodzi do zapalenia opon mózgowych, mózgu lub rdzenia kręgowego. Najczęściej stwierdza się zapalenie opon mózgowych, które objawia się wysoką gorączką, sztywnością karku, silnym bólem głowy z nudnościami i wymiotami, zaburzeniami świadomości, koncentracji, orientacji i pamięci. Tak małe organizmy, jakimi są kleszcze, stanowią bardzo duże niebezpieczeństwo, a warto pamiętać, że wymienione tutaj choroby nie wyczerpują listy tych, roznoszonych przez kleszcze.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, kleszcze
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole