Skocz do zawartości
LM.plWiadomościJest drogo, będzie jeszcze drożej. Prezydent pisze do premiera

Jest drogo, będzie jeszcze drożej. Prezydent pisze do premiera

Dodano:
Jest drogo, będzie jeszcze drożej. Prezydent pisze do premiera

Prezydent Konina Piotr Korytkowski interweniuje u premiera w sprawie rosnących cen ciepła. W przesłanym do niego piśmie wskazuje, że od 11 sierpnia za ogrzewanie z miejskiej sieci mieszkańcy zapłacą o około 67% więcej. Tymczasem według prezydenta można wprowadzić takie rozwiązania, aby ulżyć Koninianom.

Powodem podwyżki są rosnące ceny biomasy, z której wytwarzane jest przez PAK ciepło dla Konina. Stawki opłat za usługi przesyłowe MPEC - Konin pozostają bez zmian.
Prezydent wskazuje w piśmie do premiera, że zasadne byłoby ustalenie maksymalnej ceny ciepła wytwarzanego z biomasy, jaka może być stosowana w rozliczeniach z gospodarstwami domowymi z jednoczesnym wprowadzeniem rekompensaty dla ciepłowni (elektrociepłowni). Jego zdaniem rekompensata ta - pokryłaby różnicę pomiędzy ustaloną ceną maksymalną dla gospodarstw domowych a rzeczywistymi kosztami wytworzenia, czy też nabycia ciepła, zatwierdzonymi przez prezesa URE .

- Ponadto wyrażam swoje zdecydowane poparcie dla wprowadzenia w życie zgłoszonych przez Platformę Obywatelską poprawek dotyczących rozszerzenia dopłat do ciepła systemowego z innych - niż węgiel źródeł ciepła: gazu, oleju, pelletu. Obecny system dopłat powoduje, że osoby, które wykazały się odpowiedzialnością i zlikwidowały piece starego typu tzw. „kopciuchy”, są teraz pozbawione wsparcia. Ci natomiast, którzy nie zlikwidowali starych kotłów węglowych - w tym osoby, które naruszają przepisy uchwał antysmogowych - otrzymają „nagrodę” w postaci dodatku finansowego. Uważam, że konieczna jest zmiana systemu dopłat, tak aby uwzględniał potrzeby całego społeczeństwa, a nie dbał tylko o interesy wybranej grupy obywateli – napisał prezydent Konina.

Swoim pismem władze miasta wpisały się w apele kierowane pod adresem rządzących przez miejskie spółki i Konińską Spółdzielnię Mieszkaniową.

 

 

Czytaj więcej na temat:podwyzki, ciepło, prezydent
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole