Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKolanie pamiętają jesienią o swojej pisarce

Kolanie pamiętają jesienią o swojej pisarce

Dodano:
Kolanie pamiętają jesienią o swojej pisarce
rocznica

Kolanie pamiętają o swojej pisarce. Pierwszego października mija 33. rocznica śmierci pisarki Stanisławy Fleszarowej–Muskat, znanej m.in. z utworów „Powrót do miejsc nieobecnych” i „Czarny warkocz”, w których pojawia się Koło.

Od lat spotykają się przy tablicy pamiątkowej. Pisarka urodziła się w domu nauczyciela Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów. Wychowywała się w Kole, gdzie jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Już jako nastolatka publikowała wiersze w „Gazecie Kolskiej”. Po trudnej, przypadającej na lata wojenne młodości, dorosłe życie związała z wybrzeżem. Ze względu na swe korzenie, bogaty i różnorodny dorobek twórczy oraz dzieła, których fabuła osadzona jest w Kole, pamięć o Fleszarowej-Muskat jest ciągle żywa, a jej prace cieszą się poczytnością.

Pisarka pozostawiła ponad 700 utworów. Na kanwie „Czarnego warkocza” Dariusz Matysiak wyreżyserował, w roku 30. rocznicy jej śmierci, sztukę teatralną pod tym samym tytułem. Lokalni tenisiści odnaleźli w „Powrocie do miejsc nieobecnych” opis przedwojennych kortów w Kole, co wzbogaciło ich wiedzę o rodzimym sporcie.

Dokładnie 9 czerwca 1990 tablicę pamiątkową ufundowaną dzięki staraniu Haliny Grabowskiej (ówczesnej dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole) oraz Kolskiego Towarzystwa Kulturalnego, wmurowano w ścianę budynku byłego Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego. Regularnie spotykali się tam przedstawiciele kultury, oświaty, samorządu. Odkąd SOS-W opuścił gmach byłej Szkoły Realnej, tablica znalazła się na terenie zamkniętym. Dlatego lokalni włodarze, radni miejscy i środowiska kulturalne wspólnie zabiegali o przeniesienie tablicy w inne miejsce. Rok temu nastąpiło odsłonięcie tablicy w nowej lokalizacji, czyli na zachodniej ścianie ratusza.

Propagowanie dorobku Fleszarowej-Muskat rozpoczęła przed laty Halina Grabowska, była dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Biografię powieściopisarki poznać można z publikacji Krystyny Świerkosz „Na fali”. Okazuje się, że dyrektor książnicy Aleksandra Kowalska spotkała osobiście Stanisławę Fleszarową-Muskat w 1987 roku w Kole. W ubiegłym roku na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna biografia zatytułowana „Stanisława Fleszarowa-Muskat i jej współcześni” Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego. Ta praca zbiorowa pod red. Artura Nowaczewskiego i Janusza Mosakowskiego ma kształt monografii wieloautorskiej. Książka jest dostępna w kolskiej bibliotece oraz czytelni.

Źródło: Miasto Koło 

Kolanie pamiętają jesienią o swojej pisarce
Kolanie pamiętają jesienią o swojej pisarce
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole