Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościKonin. Bank Żywności pomaga i uczy niemarnowania jedzenia

Konin. Bank Żywności pomaga i uczy niemarnowania jedzenia

Dodano: , Żródło: LM.pl
Konin. Bank Żywności pomaga i uczy niemarnowania jedzenia

Ponad 1,3 tysiąca ton jedzenia w minionym roku przekazał potrzebującym Bank Żywności w Koninie. – To był drugi rok pandemii. Opanowaliśmy tę sytuację i łatwiej było nam pomagać – mówi prezes Ireneusz Niewiarowski.

Bank Żywności w Koninie działa od 25 lat. W ubiegłym roku organizacja świętowała swój jubileusz. Przez ćwierć wieku Bank rozdał 30 tysięcy ton żywności wartej ponad 103 miliony złotych.

– Przekazaliśmy ponad 181 tysięcy paczek, mieliśmy w sumie 805 tysięcy podopiecznych i prawie 40 tysięcy wolontariuszy – mówi Ireneusz Niewiarowski, prezes Banku Żywności w Koninie. – Pandemia spowodowała, że działania nasze muszą być skromniejsze, albo inaczej prowadzone – dodaje.

Przykładem tego jest przedświąteczna zbiórka żywności, w której udział wzięło jedynie 503 wolontariuszy, a przed pandemią było ich średnio 2 tysiące. Udało się jednak zebrać produktów, które pozwoliły przygotować 1312 paczek dla seniorów, osób samotnych i chorych.

– Mieliśmy w ubiegłym roku ponad 15 tysięcy podopiecznych i wspieraliśmy 93 organizacje. Przeprowadziliśmy też 158 warsztatów z niemarnowania żywności – mówi Ireneusz Niewiarowski.

Organizacji warsztatów kulinarnych będzie służyła mobilna kuchnia, na zakup której Bank Żywności zdobył 50 tys. zł z Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

– Oprócz nauki staramy się uwrażliwiać podopiecznych na problem marnowania żywności i pokazywać im pomysły jak z tym walczyć. Mamy nadzieję, że kuchnia mobilna pozwoli nam na prowadzenie warsztatów w plenerze, gdzie będziemy mogli dotrzeć do szerszej grupy odbiorców – mówi Joanna Piekarczyk, dyrektor Banku Żywności w Koninie.

Nie tylko kuchnia usprawni działalność Banku. Pomoże w tym również lodówka, którą przekazało miasto.

– W czasie pandemii nasza współpraca się zacieśniła – mówi Jacek Kruszyński, zastępca kierownika wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Miejskiego w Koninie. – Mieliśmy punkt szczepień powszechnych na hali sportowej przy ul. Popiełuszki i niezbędnym jego wyposażeniem były lodówki do przechowywania szczepionek. Z końcem sierpnia ten punkt został przekształcony w punkt mobilny. Pani dyrektor zwróciła się do prezydenta z prośbą o przekazanie lodówki i cieszymy się, że będzie ona służyła celom charytatywnym – dodaje.

Miasto podpisało z Bankiem Żywności również umowę dotyczącą współpracy w sytuacjach kryzysowych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole