Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKrokusy, iluminacje świąteczne, czy aparat dla MDK? 68 projektów w KBO

Krokusy, iluminacje świąteczne, czy aparat dla MDK? 68 projektów w KBO

Dodano: , Żródło: LM.pl
Krokusy, iluminacje świąteczne, czy aparat dla MDK? 68 projektów w KBO
KBO

23 wnioski odrzucone zostały w procesie weryfikacji projektów złożonych do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. To oznacza, że we wrześniu mieszkańcy Konina wybierać będą mogli z 68 pomysłów.

Dwanaście wniosków wśród projektów dużych (o wartości od 100 tys. zł do miliona złotych) i 56 wśród projektów małych (do 100 tys. zł) przeszło pomyślnie weryfikację Urzędu Miasta i zostało dopuszczonych do głosowania w ramach Konińskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak co roku najwięcej pomysłów związanych jest ze sportem i rekreacją, infrastrukturą drogową lub kulturą. 24 wnioski dotyczą instytucji publicznych – przedszkoli, szkół, bibliotek i domów kultury.

Rekreacja i kultura

Szeroko pojęty sport, rekreacja i turystyka to wciąż obszar najczęstszych propozycji koninian. Podobnie, jak w poprzednich latach, nie brakuje pomysłów siłowni plenerowych (przy ul. Janowskiej i fitparku pomiędzy ul. Wyszyńskiego i Wyzwolenia), budowy boisk lub placów zabaw (przy III LO, ZS im. M. Kopernika, SP nr 6, SP nr 4, SP nr 7, przedszkolach przy ul. Kosmonautów, ul. Kopernika i ul. Wyszyńskiego, czy na stadionie przy ul. Dmowskiego), a także poprawy infrastruktury rekreacyjnej (np. oświetlenie Nadwarciańskiej Ścieżki Rekreacyjnej, czy montaż altanek, ławek, leżaków i hamaków w Parku 700-lecia).

Dużo wniosków związanych jest z szeroko pojętą kulturą. To m.in. kontynuacja cyklu spotkań Konin Lub Książki, wydanie albumu z obrazami i wierszami, remont Domu Janiny Wenedy, czy organizacja trzech koncertów plenerowych Orkiestry Dętej PAK KWB Konin. Aż sześć projektów dotyczy zakupu sprzętu dla Młodzieżowego Domu Kultury, m.in. aparatu fotograficznego, podłogi baletowej, mikroportów bezprzewodowych, czy multimedialnego projektora. Pomysłodawcy deklarują, że sprzęt będą mogli wypożyczać koninianie na podstawie odpowiedniego regulaminu (projekty KBO muszą być bowiem ogólnodostępne).

Przodują szkoły i domy kultury

Wnioski dotyczące instytucji publicznych to zresztą po raz kolejny spory odsetek wszystkich zaakceptowanych propozycji. Najwięcej z nich związanych jest ze szkołami i przedszkolami. Wśród nich znalazła się m.in. wymiana instalacji elektrycznej i stworzenie pracowni fizyczno-chemicznej w SP nr 1, budowa klasy w formie altany w SP nr 12, czy remont zaplecza sali gimnastycznej w SP nr 4.

Sporo pomysłów koninianie mają również na unowocześnienie infrastruktury drogowej. Od tak prozaicznych spraw, jak remonty chodników (ul. Chopina i ul. Spółdzielców), po budowę bezpiecznych przejść dla pieszych (przed SP nr 12 i SP Towarzystwa Salezjańskiego). Sporo projektów dotyczy rowerzystów – to m.in. budowa nowej stacji roweru miejskiego w Laskówcu, parkingu dla rowerów przy SP nr 7, stworzenia kontraruchu dla rowerów na Starówce i drogi rowerowej na Al. 1 Maja. Są też projekty budowy oświetlenia (os. Wilków, os. Przydziałki) i związane z komunikacją miejską: zielone dachy na przystankach i zakup nowych wiat.

Myjnia dla psów, czy iluminacje świąteczne?

Ważne dla koninian są także zwierzęta i roślinność. Kilka wniosków dotyczy poprawy warunków życia dla zwierząt z parku im. F. Chopina oraz schroniska, kastracji i sterylizacji psów i kotów i opieki nad kotami wolno żyjącymi. Jeden z projektów proponuje też budowę budek lęgowych dla jeżyków. Wraca również pomysł sadzenia kwiatów – tym razem krokusów przy ul. Wyszyńskiego. Inny projekt zakłada postawienie donic z roślinami na bulwarze. Pojawił się również pomysł stworzenia parku kieszonkowego przy kościele św. Bartłomieja.

Nie brakuje też pomysłów ciekawych i niecodziennych. 132 tys. zł ma kosztować wash dog express, czyli samoobsługowa myjnia dla psów. Wnioskodawczyni wyjaśnia, że jest to „tak naprawdę duża wanna wykonana ze stali nierdzewnej posiadająca pięć programów: ciepła woda, szampon, odżywka, suszenie, pauza i dodatkowy program dezynfekcji”. Wśród innych wniosków jest m.in. zakup nowych iluminacji świątecznych, czy montaż różowej skrzyneczki ze środkami higienicznymi dla uczennic w szkołach. Pojawił się również kontrowersyjny wniosek o spotkanie z osobami ze środowisk antyszczepionkowych (więcej o tym pisaliśmy w czwartek).

Internetowe głosowanie na projekty odbędzie się w dniach 5 – 18 września, a stacjonarne w punktach wyborczych – 18 września od godz. 9.00 do godz. 16.00. Pełną listę projektów można sprawdzić TUTAJ.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole