Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościKto powinien złożyć PIT 36L?

Kto powinien złożyć PIT 36L?

Materiał promocyjny

Dodano:
Kto powinien złożyć PIT 36L?
materiał promocyjny

Kto powinien złożyć PIT 36L? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy w pierwszej kolejności przypomnieć, czym właściwie jest PIT 36L. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do zapoznania się z wiadomościami już teraz!

  1. Co to jest PIT 36L?
  2. Ulgi i odliczenia w PIT-36L
  3. Do jakiego urzędu skarbowego zgłosić rozliczenie?

Do końca kwietnia każdy podatnik ma obowiązek rozliczyć dochody, które uzyskał we wcześniejszym roku podatkowym z urzędem skarbowym. Obowiązek ten dotyczy każdą osobę fizyczną, która w trakcie jednego roku podatkowego uzyskała dochód – bez względu na jego wysokość. Nawet jeśli dochód wynosił 100 zł, osoba ta musi go rozliczyć. Dla kogo przeznaczony jest PIT-36L? Do kiedy należy złożyć PIT 36L? W jakim urzędzie zgłasza się rozliczenie PIT 36L?

Co to jest PIT 36L?

Zanim odpowiemy, czym jest PIT 36L, przypomnijmy, czym w ogóle jest podatek dochodowy. To nic innego jak obowiązkowe świadczenie pieniężne prawnych i fizycznych osób na rzecz skarbu państwa. Wysokość zależy od przychodów i poniesionych kosztów, które zostały osiągnięte w danym roku podatkowym.

Każdy, kto osiągnął w jednym roku podatkowym jakikolwiek dochód, musi wybrać roczną deklarację podatkową, wypełnić ją i złożyć we właściwym urzędzie skarbowym. Z formularza PIT 36 powinny skorzystać te osoby, które w roku podatkowym (z którego muszą się aktualnie rozliczyć) prowadziły działalność gospodarczą pozarolniczą i opodatkowaną na zasadach ogólnych przy zastosowaniu oczywiście skali podatkowej. PIT 36 skierowany jest także do działów specjalnych produkcji rolnej, które także są opodatkowane na ogólnych zasadach.

Termin ostatecznego złożenia PIT 36 za rok poprzedni to 30 kwietnia. Czyli w tym roku do ostatniego dnia kwietnia składa się rozliczenie za rok 2021.

PIT 36L natomiast to deklaracja przeznaczona dla takich podatników, którzy zdecydowali się na podatek liniowy. To znaczy na liniową formę opodatkowania swoich dochodów. Czym wyróżnia się podatek liniowy? Przede wszystkim jednolitą stawką podatku, która zawsze – bez względu na wysokość osiągniętego dochodu – wynosi 19%. Podatek liniowy to korzystne rozwiązanie dla tych, którzy osiągają wysoki dochód z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

Podatek liniowy ma także wady. Przede wszystkim stała stawka procentowa sprawia, że podatnik nie może skorzystać z niektórych ulg. Nie może także rozliczać się wspólnie z małżonkiem. Ponadto podatek liniowy uniemożliwia łączenie na rocznym zeznaniu różnych źródeł przychodów. W sytuacji, gdy osiągasz dochód z tytułu umowy o pracę oraz prowadzonej przez siebie działalności, musisz złożyć dwie deklaracje. Dochody ze stosunku pracy rozlicza się na zeznaniu rocznym PIT-37, natomiast działalność gospodarczą na PIT-36L.

Ulgi i odliczenia w PIT-36L

W zeznaniu PIT-36L możemy pomniejszyć przychód o koszty jego uzyskania. Chodzi dokładniej o możliwość odliczenia zapłaconych już składek na społeczne i zdrowotne ubezpieczenie. Jeśli zdecydowałeś się na podatek liniowy, możesz także skorzystać z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, darowizny na cele zawodowych edukacji, ulgi IP BOX czy termomodernizacyjnej. Ponadto każdy przedsiębiorca ma możliwość przekazania 1% podatku wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego.

Do jakiego urzędu skarbowego zgłosić rozliczenie?

Przy składaniu rocznych deklaracji, ważny jest nie tylko termin czy druk. Prawidłowo złożone zeznanie podatkowe musi być wysłane do odpowiedniego urzędu skarbowego. W przypadku osób fizycznych chodzi o urząd odpowiedni do jego miejsca zamieszkania. Jeśli natomiast dana osoba nie ma na terytorium kraju miejsca zamieszkania, roczne zeznanie podatkowe musi złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce pobytu składającego.

W trakcie roku zmieniłeś miejsce zamieszkania? Deklarację PIT musisz złożyć do urzędu właściwego miejscu, w którym mieszkałeś ostatniego dnia roku. Jeżeli zastanawiasz się, czy w przypadku twojej wysokości osiągniętego dochodu można coś uzyskać w ramach poniesionej straty, skontaktuj się z księgowym. Doradzi, co zrobić, aby najwięcej zyskać na umowie u obecnego pracodawcy lub przy własnej działalności. Wysokość dochodu, wybór odpowiedniej formy opodatkowania i wiele innych czynników wpływają na to, ile pieniędzy zostaje w kieszeni osób rozliczających się na zasadach ogólnych lub wybierających opodatkowanie liniowe. Warto mieć to na uwadze, aby nie pozbawić się wysokości dochodu, szczególnie jeżeli ktoś spodziewa się innych przychodów. Wówczas można skorzystać z podatku liniowego przy własnej działalności lub z innych rozwiązań.

Czytaj więcej na temat:podatki, finanse osobiste
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole