Skocz do zawartości
LM.plWiadomościMiały być drogi, lampy i parki. Jak idzie realizacja Programu Inwestycji Osiedlowych?

Miały być drogi, lampy i parki. Jak idzie realizacja Programu Inwestycji Osiedlowych?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Miały być drogi, lampy i parki. Jak idzie realizacja Programu Inwestycji Osiedlowych?
Program Inwestycji Osiedlowych

Dwa z dwunastu projektów Programu Inwestycji Osiedlowych doczekały się już wykonania. Większość jest na etapie przetargów lub tworzenia dokumentacji. Sprawdzamy, jak idzie realizacja jednego z głównych programów prezydenta Piotra Korytkowskiego.

Program Inwestycji Osiedlowych prezydent Konina Piotr Korytkowski ogłosił w listopadzie ubiegłego roku. Jak mówił, po dużych inwestycjach przyszedł czas na te mniejsze. – Takich, które będziemy realizować w państwa najbliższym otoczeniu,  w zasadzie pod oknami państwa mieszkań, domów, miejsc pracy. To chodniki, ulice osiedlowe, skwery, place zabaw, mała infrastruktura miejska – np. ławeczki, czy też tak ważne dla nas wszystkich oświetlenie uliczne.

W pierwszym etapie programu znalazło się dwanaście projektów związanych z remontami ulic, budową oświetlenia, czy tworzeniem parków kieszonkowych. Na ich wykonanie miasto przewidziało ponad 3,3 mln zł. Sprawdzamy, jak idzie ich realizacja.

Skończone inwestycje: dwie

Osiem miesięcy po ogłoszeniu programu zrealizowane zostały dwie inwestycje. Jedna z nich gotowa była już w momencie ogłaszania PIO (mimo to się w nim znalazła). Mowa o remoncie odgałęzienia ul. Kleczewskiej. Kosztowało to miasto 100 tys. zł.

Skończony został też remont ul. Gimnastycznej. To inwestycja, która trwała już w momencie ogłaszania PIO. W ramach przebudowy położona została tam nowa nawierzchnia, nowe chodniki, postawione oświetlenie i stworzone odwodnienie. Całość kosztowała 548,5 tys. zł.

W trakcie realizacji: dziewięć

Większość inwestycji jest w trakcie realizacji, zazwyczaj na etapie przetargów lub tworzenia dokumentacji. Najdalej posunięta jest budowa oświetlenia w czterech lokalizacjach: Parku Ojców, koło siłowni przy ul. Wyspiańskiego, w rejonie ul. Grójeckiej 126 oraz w rejonie ulic Niemieckiej, Szwedzkiej, Ukraińskiej, Angielskiej i Francuskiej w Koninie. Na początku lipca wybrany został wykonawca tej inwestycji. Całość kosztować będzie niecałe 325,3 tys. zł. Na podobnym etapie jest budowa oświetlenia przy ul. Zakole 5. W tym przypadku ZDM również wyłonił już wykonawcę inwestycji. – W najbliższych dniach zostanie podpisana umowa – czytamy w informacji z magistratu.

Cztery kolejne projekty dopiero czekają na rozstrzygnięcie przetargów. Mowa o przebudowie ul. Bocznej, ul. Skłodowskiej-Curie, ul. Krańcowej (od Bernardynki do Wojciechowa) i ul. Flisackiej. Przetarg na te inwestycje ogłoszony został 19 lipca, a swoje oferty przedsiębiorstwa mogą składać do 4 sierpnia.

Jak do tej pory mieszkańcy Konina nie doczekali się też budowy parków kieszonkowych. Miały powstać w trzech lokalizacjach: przy ul. Sybiraków 2 – 4, ul. Kleczewskiej 10 i ul. Zakole 1 – 3 i przy ul. Sosnowej 5. W przypadku dwóch ostatnich miejsc wykonana została już dokumentacja projektowa i niebawem ma zostać ogłoszony przetarg. W przypadku parków przy ul. Sybiraków i ul. Kleczewskiej nie ma jeszcze nawet stworzonej dokumentacji.

Nie będzie realizowana: jedna

Wiadomo już, że nie wszystkie zaplanowane w PIO inwestycje zostaną wykonane zgodnie z planem. Miasto odstąpiło od przebudowy ul. Grójeckiej. – Na remont ulicy Marii Skłodowskiej-Curie mieliśmy zarezerwowane 600 tys. złotych i musimy dołożyć kolejne 150 tys. zł. Na ul. Grójecką mieliśmy 150 tys. zł., a wychodzi nam w tym momencie pół miliona. Albo nie zrobimy obu inwestycji, albo na razie wstrzymamy się z Grójecką i te 150 tys. zł. dołożymy do Marii Skłodowskiej-Curie – tłumaczył w maju wiceprezydent Paweł Adamów.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole