Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościMundur górniczy nie jest zagrożony. Orkiestra ZSGE nie będzie atomowa!

Mundur górniczy nie jest zagrożony. Orkiestra ZSGE nie będzie atomowa!

Dodano: , Żródło: LM.pl
Mundur górniczy nie jest zagrożony. Orkiestra ZSGE nie będzie atomowa!
jubileusz

Od ponad 60 lat grają w górniczych mundurach. Są jedną z niewielu orkiestr szkolnych, która cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Czy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Zespołu Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie przejdzie tak jak region, transformację? 

To ich znak rozpoznawczy – górniczy mundur. Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE z dumą nosi go od 1959 roku. W tym roku świętuje ona nieco zaległy, przez pandemię, jubileusz. To czas podsumowań, ale też zastanowienia się co dalej. Czy w związku z tym, że Kopalnia Węgla Brunatnego powoli przechodzi do historii, zmieni się też orkiestra? Czy może teraz zamiast orkiestry górniczej będzie atomowa?

- Historia zatacza koło. Technologie się zmieniają. Energię pozyskuje się w inny sposób. W tym momencie, kiedy budujemy ciepłownię geotermalną to ona jest również zakładem górniczym. Zaczęliśmy od węgla brunatnego, a w tej chwili przechodzimy na nowoczesne źródła energii. Ta nazwa jest tym sposobem wciąć aktualna – mówi Karol Niemczynowicz, dyrektor ZSGE w Koninie. - W komentarzach, w mediach pojawiały się zapytania, dlaczego „Górnicza” funkcjonuje skoro kopalnia się kończy? To nawiązanie do tradycji. To jest nasz rodowód. Wyrośliśmy z zagłębia węglowego, konińskiego i te tradycje kultywujemy – dodaje.

Dyrektor Niemczynowicz ze szkolną orkiestrą jest związany od lat.

– Śledzę jej losy od 1986 roku, czyli wtedy kiedy przyszedłem do „Górniczej” jako uczeń. Zawsze orkiestra była bliska mojemu sercu. Bardzo sobie ją cenię i podziwiam młodzież, która w niej gra za zapał, talent, chęć społecznego zaangażowania i poświęcenia swojego czasu – podkreśla Karol Niemczynowicz.

Kapelmistrzem orkiestry od 15 lat jest Robert Żurański. Zauważa on, że kiedyś Młodzieżowa Orkiestra Dęta ZSGE miała za zadanie przygotować muzyków do gry w Orkiestrze Dętej KWB „Konin”.

– Dzisiaj jesteśmy sami sobie sterem, okrętem i żeglarzem, oczywiście przy wsparciu dyrekcji szkoły – mówi Robert Żurański. – Orkiestra przetrwała zawirowania na rynku edukacyjnym i trwa do dzisiaj. To są wybrani z wybranych. Do szkoły chodzi ponad 1400 uczniów, a w orkiestrze gra ponad 30 osób. Są tacy, którzy już gdzieś grali i tacy, którzy tutaj zaczynają przygodę z muzyką – dodaje.

Młodzież chętnie gra i angażuje się w życie orkiestry. Muzycy potrafią się zmobilizować i co podkreśla kapelmistrz, z dumą noszą mundur górniczy. Ten, założą znowu 1 grudnia, ale okazja będzie specjalna. Wtedy o godz. 17:00 w CKiS DK „Oskard” odbędzie się koncert jubileuszowy o roboczym tytule „60-lecie dwa lata później”. Orkiestra zagra standardy muzyki rozrywkowej, utwory jazzowe, ale też piosenki biesiadne. Nie zabraknie takich hitów jak „Gdybym miał gitarę”, „Szła dzieweczka do laseczka”, czy Diana. Gościem specjalnym koncertu będzie Krzysztof Respondek. Wstęp wolny. Na koncert nie obowiązują żadne wejściówki.

 

fot. ZSGE Konin

Mundur górniczy nie jest zagrożony. Orkiestra ZSGE nie będzie atomowa!
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole