Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościNa Zatorzu powstał klub wsparcia dla dzieci chorych na cukrzycę typu I

Na Zatorzu powstał klub wsparcia dla dzieci chorych na cukrzycę typu I

Dodano: , Żródło: LM.pl
Na Zatorzu powstał klub wsparcia dla dzieci chorych na cukrzycę typu I
Zatorze

Porady prawne i psychologiczne, ale przede wszystkim wsparcie ze strony specjalistów i innych rodziców otrzymają już od wtorku rodziny dzieci chorych na cukrzycę typu I. Na Zatorzu powstał specjalny klub dedykowany ich potrzebom.

To był ogromny szok, nie spodziewaliśmy się. Syn przez poprzednie dwa lata nie chorował w ogóle. Nagle diagnoza – cukrzyca. Trafiliśmy do szpitala w Poznania. Nie do końca wierzyliśmy w to, co się dzieje – opowiada pani Renata, mama Aleksandra. Jej kilkuletni synek to jedno z wielu dzieci w regionie konińskim dotkniętych cukrzycą typu I. Do tej pory takie rodziny musiały sobie a tą ciężką sytuacją radzić same. Od najbliższego wtorku pomoże im już specjalny klub wsparcia, który powstał przy spółdzielni Zatorze.

Wsparcie od specjalistów, ale i innych rodziców

Inicjatorką powstania klubu była konińska radna, a zawodowo pielęgniarka Krystyna Leśniewska. Oficjalna inauguracja pracy klubu miała miejsce w poniedziałek, a pierwszy dyżur dla wszystkich chętnych odbędzie się już w najbliższy wtorek. – Dostałam kiedyś dwa telefony, które spowodowały, że zaczęłam myśleć nad tym tematem. Osoby nie wiedziały, gdzie się udać w momencie orzeczenia takiego schorzenia u dziecka – mówi o źródłach pomysłu Krystyna Leśniewska.

W klubie wsparcia rodzice i dzieci otrzymają pomoc specjalistów lekarzy, psychologów, prawników, ale też – innych rodziców, którzy muszą zmagać się z takim samym problemem. – Byłam jedynym chorym dzieckiem w szkole. Nikt nie wiedział, na czym ta choroba polega i jak się ją leczy. Tutaj rodzice będą mieli szansę uzyskać pomoc prawną, czy psychologiczną, ale również taką z własnego doświadczenia – docelowo planujemy warsztaty dla rodziców, by oni sami między sobą wymieniali się doświadczeniami, kontaktami, by te dzieci nie czuły się osamotnione – opowiada Weronika Piechocka, przewodnicząca klubu, a prywatnie również osoba chora na cukrzycę.

Trzeba wciąż obalać mity

Jak wyjaśnia, na temat cukrzycy wśród ludzi niedotkniętych tym schorzeniem krąży wiele mitów. – Społeczeństwo nie odróżnia cukrzycy typu I od typu II. To są dwie różne choroby. Te dzieci nie chorują dlatego, że jadły dużo słodyczy, czy nie uprawiały sportu. One chorują, bo ich układ odpornościowy w pewnym momencie zaczął niszczyć komórki trzustki, które wytwarzają insuliny. To jest ważne, by uwrażliwić tych, którzy z tą chorobą zmagać się nie muszą.

To, że cukrzyca jest coraz większym problemem przyznaje też dr n. med. Witold Stankiewicz. – Widzimy narastającą liczbę zachorowań. Na przestrzeni 30 lat jest ponad trzykrotny wzrost zachorowań na cukrzycę w regionie wielkopolskim. Chorują coraz młodsze dzieci, co powoduje, że okres, podczas którego sprawujemy nad nimi opiekę jest coraz dłuższy – mówi. W klubie będzie jednym ze specjalistów, którzy będą doradzać chorym.

Każdy chętny skorzystania z pomocy klubu może zawitać w siedzibie spółdzielni Zatorze w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca między godz. 15.00, a godz. 17.00. Telefoniczne wsparcie dla rodzin w godz. od godz. 10.00 do godz. 18.00 (w wyjątkowych sytuacjach) deklaruje natomiast Weronika Piechocka. – Ta choroba jest nieprzewidywalna. Ona nie będzie ujawniała się tylko wtedy, gdy my mamy dyżury.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole