Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościO mało nie został prezydentem Konina. Wiesław Steinke po raz szósty

O mało nie został prezydentem Konina. Wiesław Steinke po raz szósty

Wybory 2024

Dodano:
O mało nie został prezydentem Konina. Wiesław Steinke po raz szósty
Wybory 2024

Wiesław Steinke to bardzo ważna postać konińskiej polityki, choć od czasu, kiedy przestał być przewodniczącym Rady Miasta Konina, zrobiło się o nim cicho. Nasze miasto mogłoby się znajdować dzisiaj w zupełnie innym miejscu, gdyby w 2010 roku nie przegrał w drugiej turze wyborów prezydenckich z Józefem Nowickim.

Przypomnę, że w pierwszej turze Wiesław Steinke zdobył wówczas poparcie 9826, a więc aż 38,5 proc. wyborców, gdy jego rywal tylko 7178 (28 proc.). Różnica była tak duża, że wynik dogrywki wydawał się przesądzony, a w sztabie Platformy już dzielili się stanowiskami. Tymczasem Józef Nowicki, doświadczony polityczny gracz, zawarł sojusz z Markiem Waszkowiakiem z PiS i Dariuszem Wilczewskim z niezależnego komitetu i pokonał – przy sporo niższej niż dwa tygodnie wcześniej frekwencji – rywala. Zdobył poparcie 10.026 osób, a więc aż o 2848 więcej niż 21 listopada, a Wiesław Steinke zgubił 1138 wyborców.

Przez wiele lat Wiesław Steinke był też najpopularniejszym politykiem w okręgu wyborczym nr 2 obejmującym Chorzeń, gdzie radny mieszka i pracuje. Tam mieści się bowiem poradnia chirurgiczna, w której leczy swoich pacjentów dr Steinke. W 2006 roku zdobył 1344 głosów wyborców, wyprzedzając prezydenta Kazimierza Pałasza (1089 głosów) i Zenona Chojnackiego z PiS (390 głosów). Cztery lata później znów głosowało na niego najwięcej (1412) wyborców i był to wynik lepszy od dwóch następnych radnych z tego okręgu: Tadeusza Piguły z Lewicy (601 głosów) i Zenona Chojnackiego z PiS (474). W kolejnych wyborach wciąż jeszcze znacząco wyprzedzał Zenona Chojnackiego (1402 do 527 głosów), ale w 2018 roku panowie zamienili się miejscami. Tym razem polityk konińskiego Prawa i Sprawiedliwości otrzymał o 65 głosów więcej od niego. Co ciekawe obaj otrzymali razem o ponad tysiąc głosów więcej niż wszyscy pozostali radni z tego okręgu.

- Jako radny skutecznie zabiegałem o realizacje wieloletniego programu budowy i remontów dróg osiedlowych, dzięki któremu solidny wygląd uzyskało wiele dróg na wszystkich osiedlach miasta – podkreśla Wiesław Steinke. – Niestety, obniżenie w ostatnich latach, za sprawą poprzedniej ekipy rządowej, udziału miasta w dochodach z PIT-u tę sytuację znacznie pogorszyło. Chcę zabiegać o kolejne lokalne inwestycje drogowe. Oczywiście priorytetem jest naprawa mostów na trasie Warszawskiej.

Za swoje najważniejsze dokonanie w minionych latach Wiesław Steinke uważa pomaganie ludziom w zakresie opieki zdrowotnej w szerokim zakresie.

- Doprowadziłem do wdrożenia miejskiego programu szczepień dziewczynek przeciwko zakażeniu wirusem HPV, które obecnie znalazły się w krajowym programie bezpłatnych, zalecanych szczepień ochronnych – przypomina radny.

Wiesław Steinke uważa, że wobec wygaszania działalności Kopalni Węgla Brunatnego dla rozwoju Konina konieczne są nowe miejsca pracy. Deklaruje, że będzie wspierał uruchomienie elektrowni atomowej, która – jak twierdzi - na etapie budowy i eksploatacji da możliwość zatrudnienia kilku tysięcy ludzi, a także szansę na rozwój okolicznych firm.

- Szybszy rozwój miasta zapewni również uruchomienie ciepłowni geotermalnej - twierdzi. - Dzięki niej będzie możliwy kolejny krok do wykorzystania gorących źródeł dla celów balneologicznych i rekreacyjnych. Jeśli chcemy przyciągać nowych mieszkańców, musimy im zapewnić również dobrą ofertę rekreacyjno-sportową i kulturalną. W tym zakresie sporo się w mieście dzieje. Potrzeba jeszcze nowej hali widowiskowo-sportowej oraz gruntownej przebudowy amfiteatru i zagospodarowania wyspy Pociejewo.

Pisząc o Wiesławie Steinke, nie można nie wspomnieć, że w połowie 2019 roku, a więc zaledwie kilka miesięcy po wyborach, utracił stanowisko przewodniczącego Rady Miasta Konina. Stało się tak głównie za sprawą wewnętrznych rozgrywek między tworzącymi rządzącą w mieście koalicję politykami Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, wspartej przez radnych niezależnych, ale nie bez udziału samego przewodniczącego Rady. Nie wchodząc w szczegóły rezultat całej tej szamotaniny był taki, że wobec groźby odwołania Wiesław Steinke sam zrezygnował ze stanowiska, a koalicjanci – posługując się metodami, jakie dziś zarzucają PiS - doprowadzili do wyboru na jego miejsce Tadeusza Wojdyńskiego z Lewicy. Obecnie Wiesław Steinke jest wiceprzewodniczącym Rady Miasta Konina i przewodniczącym komisji statutowej.

Radny urodził się w 1966 roku w Chobienicach w powiecie wolsztyńskim, ale od najmłodszych lat mieszka w Koninie. Tutaj ukończył Szkołę Podstawą nr 6 i II Liceum Ogólnokształcące. W 1991 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i od tego czasu pracuje w konińskim szpitalu na Oddziale Chirurgii i Traumatologii Dziecięcej, obecnie na stanowisku starszego asystenta. W 2000 r. został specjalistą chirurgii dziecięcej i uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Zajmuje się również medycyną estetyczną. Ukończył Studia Podyplomowe na Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu na kierunku Zarządzanie i Organizacja w Administracji.

7 kwietnia ponownie będzie się ubiegał o mandat radnego Konina. 

Tutaj powinna wyświetlić się sonda
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole