Skocz do zawartości
LM.plWiadomościOd początkującego do eksperta na LinkedIn

Od początkującego do eksperta na LinkedIn

Materiał promocyjny

Dodano:
Od początkującego do eksperta na LinkedIn
materiał promocyjny

Jeśli jesteś decydentem w biznesie, prawdopodobnie stale poszukujesz sposobów nawiązywania kontaktów w celu poznania nowych, wartościowych ludzi. Oczywiście z takimi osobami można zarówno tworzyć nowe biznesy, ale również uczyć się od nich, pozyskiwać wiedzę, dowiadywać się czegoś nowego. Prawdopodobnie słyszałeś , że LinkedIn ma obecnie 97% osób na stanowiskach decyzyjnych na całym świecie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak ten portal może pomóc w Twoim przyszłym rozwoju, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

LinkedIn co to takiego?

To nic innego jak portal społecznościowy dla osób aktywnych zawodowo. Jest międzynarodowy i jego całkowita liczba użytkowników przekracza 800 milionów. Większość z tych ludzi chętnie nawiązuje nowe kontakty biznesowe i nawiązuje kontakty.

LinkedIn to źródło niezwykle cennych informacji o jego użytkownikach. Większość z nas opisuje na swoim profilu, gdzie aktualnie pracujemy, jakie poprzednie prace wykonywaliśmy , w jakich się specjalizujemy i jakie zajmujemy stanowisko. Jest to idealny sposób na dotarcie do osób lub firm, które są naszym celem.

Należy zauważyć, że tworzenie profilu LinkedIn jest w 100% bezpłatne , więc każdy może mieć tam konto. Nawet jeśli nigdy wcześniej nie miałeś kontaktu z serwisem, to nie masz się czym martwić, bo na tym etapie otrzymasz informacje i porady, jak uzupełnić profil , aby był kompleksowy i atrakcyjny dla innych użytkowników.

W jaki sposób działa serwis LinkedIn?

Portal działa na zasadach innych portali społecznościowych. Można go porównać do Facebooka tylko dla profesjonalistów. Należy zauważyć, że użytkownicy LinkedIn są bardzo otwarci na nawiązywanie nowych znajomości i poszerzanie swojej sieci kontaktów. Z tego powodu nie mówimy o „przyjaciołach”, ale o kontaktach. Nie musisz znać kogoś, aby otrzymać zaproszenie do kontaktu. LinkedIn umożliwia wysyłanie do 500 zaproszeń tygodniowo, co pokazuje , że element networkingowy jest dla niego bardzo ważny. Jak można się domyślić, nowe kontakty są zawsze okazją do znalezienia nowego klienta, inwestora, sprzedawcy lub udziałowca.

Skuteczność tę potwierdzają również specjaliści z Sales Robots, którzy specjalizują się w kampaniach komunikacyjnych na portalu LinkedIn.

LinkedIn w Polsce — statystyki

Często mówi się , że trendy czy zachowania z Europy Zachodniej zawsze docierają do Polski z opóźnieniem. Tak samo jest i w tym przypadku. W Europie Zachodniej nawet połowa obywateli ma założone swoje konto na tym portalu. U nas na ten moment mamy 4,4 mln użytkowników. Ta liczba jednak z systematycznie rośnie i nie ma wątpliwości, że naszych rodzimych użytkowników stale będzie przybywać.

Oczywiście nawet 4,4 miliona to jest naprawdę duża grupa. Jeśli założymy, że to mogą być nasi przyszli klienci, a także inwestorzy, to nie da się ukryć, że posiadanie tam aktywnego profilu może być bardzo opłacalne. Dodatkowo pamiętaj, że osoby wchodzące na LinkedIn nie robią tego, tylko i wyłącznie po to, by ślepo scrollować swoją tylko podchodzą do tego bardziej biznesowo.

Profil prywatny na stronie LinkedIn

Każdy z nas może założyć prywatny profil na LinkedIn. Nie ma żadnych odgórnych ograniczeń, a samo założenie konta oraz jego późniejsze prowadzenie jest całkowicie darmowe. Profil prywatny może służyć jako wartościowa wizytówka centrum pozyskiwania kontaktów, wiadomości, jeśli aktywnie z niego korzystamy.

Istotna jest również świadomość, że możemy nawiązać praktycznie nieograniczoną liczbę nowych kontaktów, ponieważ limit wyznaczony przez serwis to 30 000 osób.

Profil firmowy na stronie LinkedIn

Możesz również utworzyć profil biznesowy w sieci, który znacznie różni się od profilu prywatnego. To znacznie bardziej pasywne miejsce, bo choć nadal możemy na nim publikować treści, to niestety osiągają one znacznie mniejsze zasięgi niż na prywatnym profilu.

Oczywiście posiadanie profilu firmy jest zawsze atrakcyjne ze względów wizerunkowych, bo jest oznaką obecności firmy na LinkedIn.

Sprzedaż w serwisie LinkedIn

LinkedIn to dobre miejsce do generowania sprzedaży dla naszej firmy. Każdego dnia możemy kontaktować się z innymi wartościowymi ludźmi , aby zaoferować nasz produkt lub usługę. Oczywiście my nie musimy tego robić tak aktywnie. Niektórzy wolą dzielić się swoją wiedzą i opisywać, co oferują w zwykłych postach. Jest to lepszy sposób dla wielu użytkowników, ponieważ nie każdy lubi klasyczne techniki sprzedaży, z którymi spotykamy się prawie codziennie.

Warto powiedzieć, że LinkedIn to także miejsce dla przedstawicieli handlowych , marketerów i innych osób chcących poszerzyć swoją sieć kontaktów biznesowych.

Strona posiada również bardzo dobre narzędzie, dzięki któremu możemy jeszcze sprawniej wyszukiwać nowe kontakty. To narzędzie nazywa się Sales Navigator i jest dostępne jako część pakietu premium na LinkedIn.

Generowanie ciepłych leadów na LinkedIn

Wszystkim nam zależy na pozyskiwaniu leadów. LinkedIn ma na to 3 bardzo dobre metody. Możesz ich używać całkowicie niezależnie od siebie Mają inną skuteczność, ale wymagają też innej aktywności:

  • Bezpośrednie wiadomości prywatne wiadomości, mogą być skuteczne w dziesięciu procentach. To bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich, bo wiadomo, że prywatne wiadomości zawsze sprawdzamy. Jeśli dobierzesz do tego własny indywidualny przekaz, to możesz być pewien, że inni użytkownicy chętnie będą Ci odpisywać. Taka spersonalizowana wiadomość to idealne miejsce na to, aby zaproponować wszystko, co tylko oferujesz.
  • Zaproszenia do udziału w wydarzeniu mogą być skuteczne nawet w piętnastu procentach. Wydarzenia zdecydowanie różnią się od wiadomości, bo tu mówimy bardziej o zachęceniu do pojawienia się (uczestnictwa) w pewnym miejscu (evencie). Pamiętaj, że taki użytkownik nie dostał od nas jeszcze bezpośredniego przekazu ani konkretnego komunikatu. To dopiero na tym wydarzeniu go otrzyma i zadecyduje, czy to go interesuje.
  • Publikowanie postów osiąga bardzo, ale to bardzo małą skuteczność. Zapamiętaj, że ilość postów, którą dostrzega każdego dnia statystyczny użytkownik jest bardzo duża. Co za tym idzie, aby zwrócił uwagę akurat na Twój post musi być on najlepszy spośród wszystkich innych postów. Dodatkowo nawet zakładając, że użytkownik przeczyta Twój post, to nie jest pewne, że zdecyduje się na kontakt do Ciebie.

Rekrutacja na LinkedIn

Proces rekrutacji na LinkedIn jest bardzo popularny wśród rekruterów i osób poszukujących pracy. Jest wiele ofert i codziennie pojawiają się nowe. Ponieważ praca zdalna staje się coraz bardziej popularna , ograniczenia geograficzne często przestają mieć znaczenie. Dzięki temu możesz znajdować kandydatów z całej polski, a oni mogą pisać i aplikować do wymarzonej firmy, nawet jeśli jest ona 500 kilometrów od nich.

Znajdź pracę na LinkedIn?

Szukanie nowej najlepiej zacząć od poinformowania na swoim profilu, że jesteś otwarty na zmianę obecnej pracy lub szukanie nowej. Jak już to zrobisz, to zobacz czy Twój profil jest odpowiednio uzupełniony. Jeśli nie, upewnij się, że uzupełniłeś brakujące informacje. Dlaczego musisz to zrobić? Bo możesz być pewnym, że Twój pracodawca będzie patrzył na Twój profil w tym właśnie serwisie. Jeśli nie będzie się on prezentował odpowiednio profesjonalnie możesz nie dostać swojej szansy. Jeśli wręcz przeciwnie, chcesz poszukać pracy bardziej poszukaj ciekawych ofert lub napisz bezpośrednio do rekruterów tych firm. Nic przecież nie tracisz.

Znajdź pracownika na LinkedIn?

Jest odwrotnie. Jeśli szukasz pracowników , pamiętaj, że nie każdy musi być ekspertem od LinkedIn. Jeśli widzisz profil, który nie zawiera wszystkich lub brakuje informacji, nie warto usuwać osoby od początku. Skontaktuj się, porozmawiaj. Możliwe, że ta osoba zmienia i aktualizuje swój profil i pojawiłeś się w momencie wprowadzenia zmian. Nigdy nie wiemy.

Cennik LinkedIn – lista płatnych usług na platformie

Jak wspomniano wcześniej, tworzenie i utrzymywanie konta jest bezpłatne. Istnieje jednak szereg dodatkowych możliwości, które można kupić. To są:

  • LinkedIn Premium Sales Navigator – bez wątpienia najpopularniejsza rzecz. Dzięki niemu masz możliwość korzystania z unikatowej wyszukiwarki nowych kontaktów. Dostajesz możliwość użycia wielu dodatkowych filtrów, które są niedostępne bez tego pakietu. Warto zaznaczyć, że cena takiego pakietu to około 500 zł
  • recruiter — pomaga wyszukiwać kandydatów po ich umiejętnościach.
  • career — pomaga w poszukiwaniu pracy.
  • business — zestaw kursów o tematyce biznesowej.

Podsumowując, LinkedIn to bardzo potężny portal, z wieloma możliwościami. Warto korzystać ze wszystkich jego funkcji, bo będzie się stale rozwijał i z miesiąca na miesiąc będzie więcej użytkowników. Pozwala to wyprzedzić konkurencję, a przede wszystkim przyciągnąć nowych klientów i inwestorów do swojej firmy.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole