Skocz do zawartości
LM.plWiadomościKoło. Odeszła do "Niebiańskich Szeregów"

Koło. Odeszła do "Niebiańskich Szeregów"

Dodano:
Koło. Odeszła do "Niebiańskich Szeregów"
Pożegnanie

Koło żegna mieszkankę Zdzisławę Rzepkę, która jako nastolatka brała udział w Powstaniu Warszawskim.

Zdzisława Rzepka urodziła się w Kole w 1927, potem wyjechała z mamą do Warszawy, gdzie jako 17-latka wzięła udział w Powstaniu Warszawskim. Działała w Szarych Szeregach jako "Wiesia", a podczas powstania była sanitariuszką w batalionie "Zośka", pododdziale "Miotły". Po wojnie wróciła do Koła.

- Na zawsze w naszej pamięci pozostaną spotkania z Panią Zdzisławą w dniu 1 sierpnia przy tablicy na murach kolskiej fary podczas corocznych rocznic wybuchu Powstania. Była i będzie przykładem służby naszej Ojczyźnie – czytamy na stronie Muzeum Technik Ceramicznych.

- Okazując wdzięczność i szacunek za życie śp. Zdzisławy jakże Prawdziwej Patriotki naszych czasów pozostaje nam westchnąć do Ojca Miłosiernego by przyjął Ją do "Niebiańskich Szeregów", by tam mogła wstawiać się za nami – kolskie starostwo.

Fot. Strona FB Muzeum Technik Ceramicznych w Kole. Na zdjęciu z Powstania Warszawskiego (okolice ul. Chmielnej lub na Woli) Zdzisława Rzepka z lewej strony z torbą sanitariuszki ze znakiem Czerwonego Krzyża.

Czytaj więcej na temat:Koło
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole