Skocz do zawartości
PILNE

IMGW-PIB: Od godz. 12:00 do 22:00 możliwe burze z gradem. Miejscami silne opady deszczu oraz porywy wiatru do 60 km/h.

LM.plWiadomościOszuści działają w sieci! Policjanci apelują o ostrożność podczas świątecznych zakupów

Oszuści działają w sieci! Policjanci apelują o ostrożność podczas świątecznych zakupów

Dodano:
Oszuści działają w sieci! Policjanci apelują o ostrożność podczas świątecznych zakupów
policja

Rozpoczęła się gorączka przedświątecznych zakupów. Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi w sieci.

Coraz częściej świątecznych prezentów szukamy w internecie. Ma na to wpływ pandemia, ale też brak czasu na bieganie po sklepach. Mundurowi jednak przypominają, że to również okres aktywności przestępców w świecie realnym i wirtualnym. Kupując w internecie trzeba pamiętać o kilku zasadach:

  • Zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź e-maile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione.

  • Zachowajmy ostrożność przy logowaniu się na konto sklepu internetowego. Unikajmy ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania oraz innym osobom.

  • Cena, za jaką możemy kupić interesujący nas przedmiot. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

  • Nie płaćmy „w ciemno” za towar. Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

  • Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym. Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

  • Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków. Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

  • Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki).

Policjanci radzą, żeby najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych.

 

źródło: KGP

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole