Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościPowrót do miejsc nieobecnych. Pamięć o pisarce ciągle żywa

Powrót do miejsc nieobecnych. Pamięć o pisarce ciągle żywa

Dodano:
Powrót do miejsc nieobecnych. Pamięć o pisarce ciągle żywa
Koło

Inaczej niż zwykle, przebiegły tegoroczne obchody, upamiętniające 32. rocznicę śmierci związanej z Kołem pisarki Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

W poprzednich latach delegacje składały kwiaty pod tablicą umieszczoną na ścianie budynku, w którym w latach 1927-36 pisarka pobierała naukę. Koło pojawia się w jej książkach pt.  „Powrót do miejsc nieobecnych” i „Czarny warkocz”. W tym roku tablica została przeniesiona na zachodnią ścianę ratusza i 1 października, w dniu kolejnej rocznicy, ją uroczyście odsłonięto. Pamięc o pisarce jest więc dalej żywa. 

Co warto wiedzieć o Stanisławie Fleszarowej-Muskat, której postać i twórczość propagowała w Kole Halina Grabowska, była dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Pisarka urodziła się w domu nauczyciela Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów. Wychowywała się w Kole, gdzie jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Już jako nastolatka publikowała wiersze w „Gazecie Kolskiej”. Po trudnej, przypadającej na lata wojenne młodości, dorosłe życie związała z wybrzeżem. Ze względu na swe korzenie, bogaty i różnorodny dorobek twórczy oraz dzieła, których fabuła osadzona jest w Kole, pamięć o Fleszarowej-Muskat jest ciągle żywa, a jej książki cieszą się poczytnością.

Pamiątkowa tablica została ufundowana w 1990 roku przez Kolskie Towarzystwo Kulturalne i wmurowana w ścianę budynku byłego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole. Od tamtej pory, co roku, spotykali się tam przedstawiciele środowisk kulturalnych, oświaty, samorządu. Propagowanie dorobku Fleszarowej-Muskat rozpoczęła przed laty Halina Grabowska, była dyrektor Miejskiego Domu Kultury, a biografię powieściopisarki poznać można z publikacji Krystyny Świerkosz „Na fali”. Pisarka pozostawiła ponad 700 utworów. Na kanwie „Czarnego warkocza” Dariusz Matysiak z Koła wyreżyserował0sztukę teatralną pod tym samym tytułem.

Odkąd placówka opuściła gmach byłej Szkoły Realnej, tablica znalazła się na terenie zamkniętym, a budynek po specjalnym ośrodku szkolno - wychowawczym, został wystawiony na sprzedaż. Dlatego lokalni włodarze, miejscy radni, a przede wszytskim środowiska kulturalne zabiegały o przeniesienie tablicy w inne miejsce. Zgodnie z wolą radnych, wyrażaną najczęściej przez Urszulę Pękacz i Teresę Brzoską oraz mając zgodę starosty kolskiego na przeniesienie tablicy, burmistrz miasta Krzysztof Witkowski wskazał na ten cel zachodnią ścianę kolskiego ratusza. Dzięki temu, w kolejną rocznicę śmierci pisarki, 1 października 2021 roku, odsłonięto tablicę w nowej lokalizacji. Krótką uroczystość poprowadziła Aleksandra Kowalska, dyrektor kolskiej biblioteki, a fragmenty utworów nawiązujące do związku pisarki z ratuszem odczytała Agata Dziedziczak. Następnie licznie przybyłe delegacje, pamiętające o związkach pisarki z Kołem, złożyły kwiaty. Na uroczystości obecni byli przedstawicie władz miasta, powiatu, radni, reprezentanci instytucji, stowarzyszeń i szkół. Wszystko by po, by przetrwała pamięć o powieściopisarce. 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole