Skocz do zawartości
LM.plWiadomościPrzyjechał z Niemiec. Nie otrzymał pomocy. Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia?

Przyjechał z Niemiec. Nie otrzymał pomocy. Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Przyjechał z Niemiec. Nie otrzymał pomocy. Co na to Narodowy Fundusz Zdrowia?
zdrowie

Zaczęły się wakacje i coraz więcej osób z zagranicy będzie przyjeżdżać, choćby w odwiedziny do rodzin w naszym regionie. Czy w trakcie pobytu w Polsce, mogą skorzystać z pomocy lekarskiej? Jeden z naszych czytelników zgłosił się do konińskiego szpitala, ale został odesłany do lekarza rodzinnego.

Ponad 70-letni mieszkaniec niemieckiego Düsseldorfu, przyjechał na wakacje w rodzinne strony, do Lichenia. Mężczyzna od lat zmaga się z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc. Jak mówi, ma wyciętą połowę płuca i musi stale monitorować poziom tlenu w organizmie. Pod koniec czerwca poczuł się źle, miał krytycznie niski poziom natlenienia i pojechał do szpitala przy ul. Wyszyńskiego.

– Sąsiedzi powiedzieli, że tam jest oddział płucny. Było krótko po godz. 12:00. Nie mogłem złapać oddechu. Rejestratorka stwierdziła, że jak nie mam skierowania to nie mogą mi pomóc. To samo usłyszałem od pielęgniarki, która wyszła z oddziału – opowiada nasz czytelnik. – Nie mam tu lekarza rodzinnego, nie wiem jak działa w Polsce system opieki zdrowia. Od ponad 30 lat mieszkam w Niemczech i tam się leczę, ale dla mnie nie do pomyślenia jest to, że przyszedłem po pomoc i jej nie dostałem – dodaje.

O to co w takiej sytuacji powinien zrobić pacjent, zapytaliśmy Narodowy Fundusz Zdrowia. Okazuje się, że osoba ubezpieczona w innym kraju Unii Europejskiej może skorzystać w Polsce z pomocy medycznej na podstawie jednego z unijnych dokumentów:

  •  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) – jeśli osoba przebywa czasowo, w celach np. turystycznym, rozpoczęcia nauki lub studiów,
  • dokument S1 (lub poprzedzające go: E106, E109, E120 i E121) – jeśli osoba mieszka w Polsce,
  • dokument S2 (lub poprzedzający go E112) – jeśli osoba przyjechała na leczenie planowane.

Jak informuje Marta Żbikowska-Cieśla, rzecznik prasowy wielkopolskiego NFZ, jeśli pacjent przebywa w Polsce czasowo, ale nie zabrał ze sobą EKUZ, może okazać lekarzowi certyfikat tymczasowo zastępujący EKUZ. Na wniosek pacjenta przysłać go powinna instytucja, w której jest ubezpieczony.

- W sytuacji nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent powinien udać się do lekarza rodzinnego/pierwszego kontaktu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) działającego w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej. Nie musi wypełniać deklaracji wyboru lekarza rodzinnego. Na podstawie karty EKUZ (lub tymczasowego certyfikatu) może być przyjęty nawet jeśli nie ma swojego lekarza rodzinnego w Polsce – podkreśla Marta Żbikowska-Cieśla.

Lekarz POZ może skierować pacjenta na badania diagnostyczne, do specjalisty lub do szpitala. NFZ informuje, że pacjent nie potrzebuje skierowania w przypadku nagłego zachorowania, wypadku, urazu, zatrucia, stanu zagrożenia życia. Skierowania również nie trzeba, gdy pacjent ma Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole