Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościRozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

Materiał promocyjny

Dodano:
Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych
materiał promocyjny

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowychBudowa geotermii i nowych mieszkań, koniński Program Inwestycji Osiedlowych, likwidacja barier, inwestycje w bezpieczeństwo, sport, turystykę i ochronę środowiska – to zadania, które wyznaczył sobie do realizacji samorząd Konina w 2022 roku. A jak minął 2021 rok w Koninie?

Przedstawiam Państwu krótkie podsumowanie 2021 roku. To m.in. inwestycje drogowe za około 150 milionów złotych, rozpoczęcie budowy ciepłowni geotermalnej za 60 milionów, ale też wydarzenia kulturalne, sportowe, programy dla szkół – mówi prezydent Konina Piotr Korytkowski. 

2021 rok w pigułce

* Pod koniec 2021 roku miasto podpisało umowę z Ministerstwem Sportu i Turystyki na realizację największej od kilkudziesięciu lat inwestycji sportowej - przebudowę stadionu im. M. Paska. Łączny koszt - prawie 10 milionów złotych, z czego około 7 milionów to rządowe dofinansowanie. MOSiR Konin finalizuję dokumentację i przygotowuje przetarg.

* Około 15 milionów złotych zdobyliśmy z programu „Rozwój lokalny”. Dzięki temu m.in. ułatwimy mieszkańcom dostęp do e-usług, kupimy wyposażenie do remontowanego, zabytkowego Domu Zemełki, opracujemy politykę senioralną, przeprowadzimy termomodernizację dwóch lub trzech komunalnych budynków mieszkalnych, wybudujemy ścieżkę rowerową oraz kładkę nad kanałem Ulgi z wyspy Pociejewo do prawobrzeżnego Konina. Pieniądze na te zadania zdobyliśmy z Funduszy Norweskich oraz z budżetu państwa.

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

* MPEC-Konin sp. z o.o. buduje na wyspie Pociejewo ciepłownię geotermalną. Będzie to jedna z trzech, opartych na odnawialnych źródłach energii, instalacji dostarczających ciepło dla Konina. Inwestycja kosztuje ponad 60 milionów, w tym spółka otrzymała 26 milionów z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

* Po ponad 40 latach oczekiwań zbudowaliśmy połączenie drogowe między V Osiedlem a Niesłuszem. Inwestycja, łącznie z finansowaną przez miasto budową wiaduktu nad linią kolejową, kosztowała około 84 milionów złotych. 30 milionów złotych zdobyliśmy z Funduszu Dróg Samorządowych. Jest to najdroższe przedsięwzięcie drogowe w mieście od 14 lat. Drogi otworzyliśmy dla ruchu w maju, na cztery miesiące przed umownym terminem zakończenia prac.

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

* Przebudowaliśmy ul. Kleczewską. Stworzyliśmy dzięki temu wygodne połączenie między terenami inwestycyjnymi a autostradą. Nadaliśmy ul. Kleczewskiej nowy kształt, podwyższyliśmy jej standard, poprawiliśmy również sieć dróg na osiedlu. Koszt prac wyniósł 60 milionów, w tym połowa to unijne dofinansowanie.

* W styczniu zakończyła się naprawa kabli sprężających Trasy Bursztynowej. Tym samym skończyły się utrudnienia w ruchu na tym ważnym szlaku komunikacyjnym. Wymiana odbyła się bezkosztowo dla miasta, co było efektem wielomiesięcznych i trudnych negocjacji prowadzonych przez nas z wykonawcą.

* Budujemy nowe mieszkania. MTBS kończy inwestycję na placu po byłej bazie  PKS, gdzie będzie 100 lokali mieszkalnych. Finalizujemy tym samym zagospodarowanie tego kwartału konińskiej Starówki. Trwa też budowa nowego osiedla pomiędzy ulicami Szpitalną, Jaspisową i Józefa Piłsudskiego w Koninie. Miasto zainwestuje również m.in. w nowoczesny Dom Seniora.  

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

* MPEC-Konin sp.  z o.o. zdemontowało kilometry rur napowietrznych i przebudowało sieć ciepłowniczą. Koszt tego zadania to ponad 27,5 milionów złotych, dofinansowanie z NFOŚiGW sięga prawie 12,5 miliona.

* MZK Konin będzie pierwszym operatorem komunikacji miejskiej w Polsce z autobusem wodorowym w swojej flocie. Przewoźnik ma umowę z firmą Solaris Bus&Coach sp. z o.o. na dostawę w formie dzierżawy jednego fabrycznie nowego autobusu niskopodłogowego napędzanego wodorem. Dostawę wodoru zapewni ZE PAK S.A. 

* Wyremontowaliśmy 60-letni wiadukt przy ul. Przemysłowej. Przed końcem roku ta nitka drogi krajowej nr 25 została oddana do ruchu samochodowego. Koszt prac to 3,5 miliona złotych, z czego 1,8 miliona miasto zdobyło z budżetu państwa.

* Po siedmiu latach od zamknięcia most Bernardynka na granicy Konina i Ślesina znów jest przejezdny! Inwestycja kosztowała prawie 6,5 miliona złotych, 500 tysięcy dołożyła gmina Ślesin, a prawie 3,5 miliona wojewoda wielkopolski w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

* Modernizacja obiektu RONDO, rozbudowa systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w mieście – to dwa projekty, na które Konin otrzymał 35 milionów złotych dofinansowania z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

* Odnowienie boiska za Galerią nad Jeziorem, wymiana oświetlenia w hali szermierczej, remont szatni w hali Rondo, generalny remont dwóch pomostów żeglarskich, nowe szatnie i łazienki na zapleczu stadionu w Łężynie – tak zmienia się baza konińskiego MOSiR-u i MOW "Przystań Gosławice".

* Zielone płuca miasta - Park im. Fryderyka Chopina - nabiera blasku! Za 250 tysięcy złotych z budżetu miasta wyremontujemy i oświetlimy główną alejkę spacerową. Natomiast w ramach ekologicznego projektu pt. „Zielona edukacja na terenie Parku im. Fryderyka Chopina w Koninie” (wartość 260 tysięcy złotych, w tym 180 tysięcy z WRPO) PGKiM zamontuje przy alejce tablice edukacyjne, ławki z nośnikami informacyjnymi zachęcające do dbałości o środowisko naturalne, kosze na śmieci, zestaw do selektywnej zbiórki odpadów.

* Zabiegamy o inwestorów. Prezentujemy ofertę Konina i Wielkopolskiej Doliny Energii na prestiżowych targach, m.in. na największych targach nieruchomości komercyjnych w Europie - EXPO REAL 2021 w Monachium, na targach energetycznych Enlit Europe w Mediolanie i na Międzynarodowych Targach Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.

* Dbamy o zabytki i dziedzictwo kulturowe. Odzyskana pod koniec 2020 roku konińska synagoga wymaga remontu, dlatego miasto złożyło do ministerstwa kultury wniosek o dotację na prace konserwatorskie i restauratorskie na 1,1 miliona złotych.

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

* 54. Gala MMA BRAVE Combat Federation, która odbyła się w Koninie, przeszła do historii jako pierwsza gala BRAVE CF zorganizowana w Polsce. Na konińskim oktagonie w hali RONDO zaprezentowało się 18 zawodników z 14 państw, a wydarzenie transmitowane było w 28 krajach na pięciu kontynentach.

* Nowa bieżnia, boisko do tenisa ziemnego, sektor do pchnięcia kulą - m.in. taka sportowa infrastruktura powstała przy Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika. Budowa nowoczesnego Centrum Sportowo-Rekreacyjnego została zrealizowana dzięki Konińskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. 

* Zorganizowaliśmy pierwsze w mieście Targi OZE „Nowa Energia w Regionie”. Uczestniczyło w nich 31 wystawców, w tym siedmiu z zagranicy. Wydarzenie stanowiło forum wymiany doświadczeń i poglądów podmiotów działających w branży OZE.

* Przekazaliśmy 1,6 miliona złotych na remont najstarszej konińskiej szkoły średniej - I Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła ma nowy dach oraz odnowione pomieszczenia w najstarszym segmencie. Było to konieczne, ponieważ około czterech lat temu w jednej z sal lekcyjnych oderwał się kawałek sufitu i ze względów bezpieczeństwa część budynku była wyłączona z użytkowania. 

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

* Szkoła Podstawowa nr 11 i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w ramach projektu „Szkolna ławka dla każdego” (program „Dostępna Szkoła”) poprawią swoją dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

* „Otwórz okno na kulturę!” – nowa propozycja kulturalna spotkała się z dużą przychylnością mieszkańców. Koninianie mogli oglądać spektakle, wyglądając przez okno lub wychodząc przed blok.

* Nasze szkoły z rządowym wsparciem z programu „Posiłek w szkole i w domu”. Szkoły Podstawowe nr 1, 4 oraz Szkoła Podstawowa w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym otrzymały w tym roku łącznie 116,4 tysiąca złotych dofinansowania zakupu wyposażenia stołówek, kuchni bądź przeprowadzenie remontów.

* Cztery konińskie szkoły ponadpodstawowe (Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Zawodowego oraz Zespół Szkół im. M. Kopernika) i jedna z Kleczewa (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych) skorzystały ze środków unijnych na wyposażenie pracowni zawodowych. Miasto Konin – lider projektu pozyskało na ten cel prawie 1,3 miliona złotych z WRPO.

* Dziel się i częstuj! – taka jest idea Jadłodzielni, która została otwarta na konińskim Targowisku Miejskim przy ul. 11 Listopada. To „szafa z jedzeniem”, gdzie można przynieść i zostawić produkty, których nie wykorzystamy w domu. To też miejsce, z którego każdy może skorzystać, czyli zabrać to, co będzie mu potrzebne.

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

Co w roku 2022? 

Realizacja części  z przedstawionych wcześniej zadań rozpoczęła się w 2021 roku i będzie realizowana w roku 2022. Wśród nich są: budowa geotermii, przebudowa stadionu przy ul. Dmowskiego i nowe mieszkania MTBS. Na liście planowanych inwestycji są również projekty KBO, w tym: rozbudowa schroniska dla bezdomnych zwierząt (1 milion złotych), budowa Nadwarciańskiej Ścieżki Rekreacyjnej (550 tysięcy złotych)  i ścieżki nad jeziorkiem Zatorze (99 tysięcy złotych), oświetlenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego przy Koperniku ( 99.999 złotych), ratujące życie automatyczne defibrylatory (99.800 złotych), „Głosuj na nowe życie hałd na Zatorzu” (999 tysięcy złotych). Udzielamy wsparcia jednostce OSP Starówka. 400 tysięcy złotych – to wkład miasta w kupno nowego samochodu pożarniczego. Wspieramy mieszkańców, przekazując dotacje na: wymianę „kopciuchów” na ekologiczne ogrzewanie (350 tysięcy złotych), dofinansowując budowę zbiorników retencyjnych (150 tysięcy złotych) oraz przyłączy kanalizacyjnych (300 tysięcy złotych).

Rozwijamy Konin: od nowych dróg do inwestycji osiedlowych

Bardzo ważnym zadaniem będzie realizacja pierwszego etapu Programu Inwestycji Osiedlowych. Chodzi o mniejsze, ale niezwykle istotne inwestycje w miejską infrastrukturę. -  W wyniku rozmów z radnymi, z mieszkańcami oraz z moimi pracownikami doszedłem do wniosku, że nadszedł czas małych inwestycji. To chodniki, ulice osiedlowe, ławeczki, czy też tak ważne oświetlenie uliczne – mówi prezydent Piotr Korytkowski. Za około 2,6 miliona złotych miasto chce wybudować parki kieszonkowe, oświetlenie uliczne i przebudować ulice: Marii Skłodowskiej-Curie, Flisackiej, Krańcowej na odcinku od Bernardynki do Wojciechowa, Bocznej i Grójeckiej (nad rzeką), wybudować oświetlenia w rejonie ulic: Niemieckiej, Szwedzkiej, Ukraińskiej, Angielskiej, Francuskiej, Grójeckiej 126, w Parku Ojców oraz doświetlić siłownię przy ul. Wyspiańskiego, wybudować parki kieszonkowe przy ulicach: Sybiraków 2-4, Kleczewskiej 10, Zakole 1-3, Sosnowej 5.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole