Skocz do zawartości
LM.plWiadomościUwaga na internetowych oszustów! Koninianin stracił oszczędności

Uwaga na internetowych oszustów! Koninianin stracił oszczędności

Dodano: , Żródło: LM.pl
Uwaga na internetowych oszustów! Koninianin stracił oszczędności
policja

Blisko 25 tys. zł stracił koninianin, który chciał zainwestować w kryptowaluty. Policja znowu ostrzega przez internetowymi oszustami.

Pod koniec lipca, 78-letni mieszkaniec Konina znalazł w internecie reklamę z informacją o inwestycji w kryptowaluty. Nawiązał kontakt z firmą z ogłoszenia. Jak informuje konińska policja, telefon odebrała kobieta mówiąca płynnie po polsku, ale ze wschodnim akcentem. Po wpłacie pierwszych pieniędzy, z seniorem zaczął się kontaktować mężczyzna (również ze wschodnim akcentem).

– To właśnie on pod pozorem szybkiego zarobku namówił 78-latka na zainstalowanie w swoim komputerze aplikacji AnyDesk. – Dzięki niej oszust uzyskał dostęp do urządzenia i wrażliwych danych. Senior dopiero po dwóch dniach zorientował się, że został oszukany i że z jego konta bankowego zniknęło blisko 25 tys. zł – informuje Sebastian Wiśniewski z KMP w Koninie.

Aplikacja AnyDesk jest najczęściej używanym oprogramowaniem przez oszustów. Mogą oni jednak korzystać z innych zdalnych programów takich jak: Dameware, MobaXTerm, No Machine, Radmin, RealVNC, Remote Desktop Manager Enterprise, TeamViever i Remote Utilities. Konińska policja przypomina, żeby nie stać się ofiarą przestępstwa i nie stracić swoich oszczędności, należy zawsze sprawdzać autentyczność firm i opinie na ich temat. Natomiast rozmawiając przez telefon nie należy udostępniać swoich danych wrażliwych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole