Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościWęgla zabraknie, ale tradycje pozostaną. Barbórka po pandemicznej przerwie

Węgla zabraknie, ale tradycje pozostaną. Barbórka po pandemicznej przerwie

Dodano:
Węgla zabraknie, ale tradycje pozostaną. Barbórka po pandemicznej przerwie

Msza święta, górniczy pochód przy dźwiękach orkiestry ulicami miasta i śniadanie na placu przed amfiteatrem – tak wyglądała kulminacja Barbórkowych obchodów w Koninie.

Przez dwa ostatnie lata z powodu pandemii nie organizowano w Koninie Barbórki, tegoroczna to już właściwie pożegnanie z węglem. Za dwa taka przestanie działać elektrownia Pątnów, zakończy się wydobycie na ostatniej odkrywce ZE PAK Tomisławice.

- Zwijamy się, ale tradycje górnicze będą kontynuowane, przecież to miasto i cały region wyrosły na węglu – powiedział nam emerytowany górnik Tomasz Rybczyński, który pracował w konińskiej kopalni od 1975 roku.

Zajmował się m.in. testowaniem pierwszego na tym terenie komputera Odra 1325 i wprowadzaniem oprogramowania.

- Tegoroczną Barbórkę zdominowały rozmowy o tradycji i o tym, jak wspólnie zmierzyć się z tym, co jest nieuchronne i co nadchodzi, jak dobrze wykorzystać wszystkie możliwe środki pomocowe. – powiedział prezes ZE PAK Piotr Woźny.

Dodał, że za dwa lata zakończy się w regionie era węgla, jednak nie oznacza to, że PAK zniknie.

- W elektrowni Konin już teraz nie spala się nawet grama węgla. Działają tam dwa bloki biomasowe, powstaje instalacja wodorowa. W Brudzewie pracuje jedna z największych w kraju farm fotowoltaicznych, w Kazimierzu Biskupim stawiamy wiatraki – dodaje.

Przypomina także o planach budowy na terenie elektrowni Pątnów siłowni jądrowej, czy elektrowni gazowej w Turku.

Jego zdaniem, aby górnicy i energetycy nie ucierpieli w związku z odchodzeniem od węgla, konieczna jest ustawa dająca im takie same prawa jak mają górnicy ze Śląska. Chodzi przede wszystkim o emerytury pomostowe. Związkowcy z PAK zbierali niedawno podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w tej sprawie. Według Piotra Woźnego są ogromne szanse na wprowadzenie jej w życie.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole