Skocz do zawartości
LM.plWiadomościWydobycie "białego złota" w Kłodawie. Górnicy tam świętują!

Wydobycie "białego złota" w Kłodawie. Górnicy tam świętują!

Dodano:
Wydobycie "białego złota" w Kłodawie. Górnicy tam świętują!
Barbórka

Tradycyjną Barbórkę obchodzono w Kopalni Soli "Kłodawa". Wydobycie "białego złota" prowadzi się tam tradycyjną metodą górniczą. 

To największa i najgłębsza kopalnia w Polsce, w której wydobywana jest najczystsza sól kamienna o barwie białej i unikalnej różowej, będąc tym samym jedynym złożem w Europie. Jest producentem soli kamiennej (kopalnej) już od ponad pół wieku. Wydobycie prowadzi się tradycyjną metodą górniczą, pozwalającą zachować naturalne walory kłodawskiej soli, która znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, rolnictwie, a także w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg. Jest tam także pokład soli magnezowo - potasowej, wykorzystywanej w celach leczniczych.

Tamtejsi pracownicy również świętują Barbórkę. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się mszą w kłodawskim kościele. Następnie w miejscowym ośrodku kultury odbyła się tradycyjna akademia, podczas której wojewoda odczytał list od premiera skierowany do górników "solnych". 

- Kłodawska kopalnia jest solą tej ziemi – od lat buduje ekonomiczną pomyślność naszego regionu Wielkopolski Wschodniej. Jest także tutaj jednym z ważniejszych pracodawców. Pamiętajmy o tym, że działalność kopalni wykracza poza województwo wielkopolskie i jest strategiczna również dla całej Polski – powiedział obecny na uroczystości Zbigniew Hoffmann, szef Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Fot. Kopalnia Soli "Kłodawa" 

 

 

Wydobycie
Wydobycie
Wydobycie
Wydobycie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole