Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZabójstwo czy nieumyślne spowodowanie śmierci? Sąd był podzielony

Zabójstwo czy nieumyślne spowodowanie śmierci? Sąd był podzielony

Dodano: , Żródło: LM.pl
Zabójstwo czy nieumyślne spowodowanie śmierci? Sąd był podzielony
sprawa policjanta z Konina

fot. archiwum

Sąd powinien zbadać, czy koniński policjant nie dokonał zabójstwa z zamiarem ewentualnym 21-letniego Adama Cz. „Gazeta Wyborcza” dotarła do zdania odrębnego sędzi, która była w składzie orzekającym Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Na początku lutego zapadł wyrok w sprawie Sławomira L., który odpowiadał za nieumyślne spowodowanie śmierci 21-latka. Kaliski sąd uznał, że funkcjonariusz przekroczył uprawnienia, ale zabił nieumyślnie i skazał go na 3 lata pozbawienia wolności oraz 6-letni zakaz pracy w policji. Odczytując wyrok, przewodnicząca składu sędziowskiego – Katarzyna Maciaszek, wspomniała, że nie zapadł on jednogłośnie.

Teraz „Gazeta Wyborcza” dotarła do zdania odrębnego zgłoszonego przez sędzię Małgorzatę Zimorską. Uważa ona, że „przyjęcie nieumyślnego spowodowania śmierci było przedwczesne i nie ma oparcia w dowodach, a sąd powinien zbadać, czy nie było to zabójstwo z zamiarem ewentualnym”. Jak informuje Piotr Żytnicki z „Gazety Wyborczej”, zdaniem sędzi Zimorskiej, przebieg tragedii odtworzono prawidłowo do momentu poprzedzającego strzał, a sąd powinien zdecydować się na eksperyment procesowy z udziałem biegłego z zakresu balistyki. Pistolet policjanta, o czym była mowa podczas rozprawy, miał przycisk zwalniający iglicę, co oznaczało, że oddanie strzału wymagało nacisku na spust.

"Oskarżony używał broni w sposób zawodowy, na strzelnicy spędził wiele godzin i wiedział, w jaki sposób tą bronią prawidłowo się posługiwać. Musiał mieć zatem świadomość, że w przypadku takiego posługiwania się narzędziem niebezpiecznym i śmiercionośnym możliwe jest spowodowanie śmierci człowieka" – cytuje sędzię Małgorzatę Zimorską, redaktor Piotr Żytnicki.

Pozostali sędziowie, w tym przewodnicząca składu, nie zgadzają się ze stanowiskiem Małgorzaty Zimorskiej. Gdyby sąd uznał, że policjant dokonał zabójstwa z zamiarem ewentualnym, groziłoby mu od ośmiu lat więzienia do nawet dożywocia. Zdanie odrębne sędzi Zimorskiej nie spowoduje uchylenia wyroku. Nie jest jednak wykluczone, że kwalifikacja może zostać zmieniona przez Sąd Apelacyjny.

Przeczytaj również:Z Konina do Kosowa
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole