Skocz do zawartości
LM.plWiadomościZaczął się sezon grzewczy. Strażacy mają co robić!

Zaczął się sezon grzewczy. Strażacy mają co robić!

Dodano:
Zaczął się sezon grzewczy. Strażacy mają co robić!
pożary

Siedem pożarów sadzy w ciągu miesiąca. Konińscy strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem!

Ponad sto pożarów związanych z ogrzewaniem budynków w sezonie 2021-22, w tym 86 pożarów sadzy. Od 1 września konińska straż pożarna odnotowała już siedem pożarów sadzy w kominie.

- Największym zagrożeniem podczas okresu grzewczego jest tlenek węgla, potocznie nazywany czadem. Tlenek węgla może wydzielać się na skutek nieprawidłowego działania urządzeń grzewczych – złego zainstalowania, uszkodzenia lub niewłaściwej ich eksploatacji. Powodem pojawienia się czadu w pomieszczeniu może być także niewłaściwie działająca wentylacja oraz niedrożne kanały dymowe lub spalinowe. Szczególnie narażeni na niekorzystne skutki działania czadu są ludzie starsi, chorujący na serce, z kłopotami w oddychaniu oraz dzieci – informuje Sebastian Andrzejewski, rzecznik Komendy Miejskiej PSP w Koninie.

Strażacy przypominają, że przepisy nakazują co najmniej raz w roku przeprowadzić kontrolę stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Natomiast w budynkach, gdzie odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia raz na trzy miesiące w domach opalanych węglem i drewnem oraz raz na pół roku w domach opalanych paliwem płynnym i gazowym.

Mundurowi zalecają wykonywanie okresowych czyszczeń kanałów kominowych i wentylacyjnych, a ponadto: nieużywanie uszkodzonych instalacji i urządzeń grzewczych, używanie tylko urządzeń z krajowymi atestami. Zachęcają również do zakupu czujników tlenku węgla oraz dymu i przypominają, że czujnik nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole