Skocz do zawartości
LM.plWiadomościZadbaj o środowisko i postaw na energooszczędny dom!

Zadbaj o środowisko i postaw na energooszczędny dom!

Materiał promocyjny

Dodano:
Zadbaj o środowisko i postaw na energooszczędny dom!
Materiał promocyjny

Aktualne trendy obowiązujące w budownictwie stawiają na efektywność energetyczną powstających budynków. Ma to związek z rosnącą świadomością odnośnie ochrony środowiska, jak również z trwającą transformacją energetyczną. Energooszczędne domy zużywają mniej energii, potrafią też lepiej wykorzystywać wtórnie produkowane zasoby energetyczne i w dużej mierze na nich polegać.

Technologia podsuwa nam coraz więcej ciekawych rozwiązań, których celem jest zoptymalizowane zarządzanie energią. Jest to trend szczególnie widoczny w nowym budownictwie. Jednak także właściciele starszych budynków coraz częściej decydują się na stosowanie energooszczędnych rozwiązań.

W jakich sytuacjach i z jakich rozwiązań przeważnie korzysta się dążąc do energooszczędnego domu?

Ogrzewanie

Największe zużycie energii w domach generowane jest przez ogrzewanie. Wymaga go każdy dom - często można spotkać się z piecami węglowymi, kominkami czy instalacjami gazowymi. Wszystkie te rozwiązania niestety są w mniejszym bądź większym stopniu szkodliwe dla środowiska. Dotyczą ich także wahania cenowe.

Popularnym i przyjaznym środowisku rozwiązaniem są pompy ciepła Panasonic. Choć koszt instalacji pompy ciepła początkowo wydaje się wysoki, jest to inwestycja, która szybko się zwraca. Tego typu urządzenia można powiązać z ogrzewaniem podłogowym. Pozyskują one energię bezpośrednio z gruntu lub powietrza, a prąd, którym są zasilane potrafią zwrócić nawet pięciokrotnie. Niektóre gminy oferują też dofinansowania domom zaopatrującym się w pompy ciepła.

Innym sposobem na tanie i proekologiczne ogrzewanie domu mogą być kotły na biomasę - w pełni naturalne paliwo. Koszt ich instalacji nie jest wysoki, a w parze z kolektorami słonecznymi potrafią one osiągać zadowalające wyniki.

Należyta izolacja gwarantem ciepła

By dom był energooszczędny musi być on szczelny. W innym wypadku ciepło, a więc energia będzie uchodzić szczelinami. Warto pomyśleć o tym już na etapie budowy i zacząć od fundamentów. Ściany i fundamenty powinny zostać pokryte grubą warstwą izolacyjnego syropianu - zazwyczaj jest to 20 cm grubości. Trzeba zadbać także o dach - tutaj wełna mineralna powinna mieć minimum 30 cm grubości.

Dużo uwagi powinno się też poświęcić ulokowaniu i dokładnemu montażowi okien i drzwi - w ten sposób również przenika sporo ciepła. Z pewnością doświadczony architekt i kompetentna ekipa budowlana zadbają by wszystkie szczegóły był należycie dopięte.

Produkcja i magazynowanie energii

Innym trendem, który ma niemałe znaczenie dla efektywności energetycznej i niższej emisji jest fotowoltaika. Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala samodzielnie produkować prąd na własne potrzeby, a jego nadwyżki magazynować u operatorów sieci.

Powstają też przydomowe magazyny energii, gdzie można gromadzić wytworzony prąd. Jest to rozwiązanie nowe, wciąż raczkujące, wydaje się jednak, że może być ono bardzo przyszłościowe.

Wnioski nasuwają się same - warto myśleć o środowisku i w mądry sposób korzystać z energii. Odpowiednio wyposażony i zaprojektowany budynek z pewnością temu sprzyja. Jest to niewątpliwie trend warty pochwały.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole