Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezy14. LGBT+ Film Festival Poland 2023 - queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali

14. LGBT+ Film Festival Poland 2023 - queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali

Dodano:
14. LGBT+ Film Festival Poland 2023 - queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali

Gdzie: Kino kameralne przy Okólnej

Kiedy: 14-16 kwietnia

 

Odważne, queerowe kino artystyczne, hity światowych festiwali, filmy bezkompromisowych wizjonerek i wizjonerów. Kino zaangażowane w sprawy, które dotyczą nie tylko społeczności LGBT+, ale nas wszystkich!

14. LGBT+ Film Festival Poland 2023 odbędzie się rekordowo w dziewięciu miastach w kinach oraz online. Utrzymana zostanie formuła hybrydowa, która pozwoli widzkom i widzom cieszyć się największym w Polsce świętem queerowego kina zarówno na dużym ekranie, jak i w domowym zaciszu.

W Kinie Kameralnym przy ul. Okólnej festiwal odbędzie się po raz drugi w dniach 14-16 kwietnia. Nie może Was zabraknąć!

14 kwietnia
18.00 Boylesque

Już flirtuje ze śmiercią, ale wciąż szuka miłości życia – queerowy performer Lulla La Polaca przekroczył osiemdziesiątkę i wciąż chce tańczyć, bawić się i kochać. Ale młodzieńczej duszy opór stawia słabnące, starzejące się ciało. Jak to jest: pragnąć tego, za czym już się nie nadąża? Tęsknić za miłością, mając tak mało czasu na jej spełnienie?

Obcy w plemieniu emerytów, rozkwita zaś wśród młodych, którzy jednak zawsze zostawiają go w tyle; Lulla nigdzie nie przynależy. Zawieszony pomiędzy wspomnieniem dawnego i nadzieją na nowy związek; przed samotnością chroni się w świecie fantazji.

Bohater filmu nie pasuje do żadnych ról i pokoleniowych rozdań: bywa na pogrzebach i paradach równości; na dancingach i w gejowskich klubach. Najstarsza polska drag queen z gracją porusza się w świecie, który adoruje młodość, a „Boylesque” wychwytuje czułe punkty jej biografii.

IFF Hot Docs Toronto 2022 – Nagroda dla wschodzących międzynarodowych twórców filmowych
IFF Krakow 2022 – Nagroda Publiczności, Srebrny Lajkonik, konkurs narodowy
Młodzi i Film Koszalin 2022 – Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych, wyróżnienie specjalne

Reżyseria: Bogna Kowalczyk, gatunek: film dokumentalny, produkcja: Polska, Czechy 2022
Czas: 71’

19.30 Silent love

Film opowiada historię Agnieszki, która po śmierci mamy decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. Zaczyna pełnić rolę zarówno mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawną opiekunkę swojego brata. Jest jednak coś, co przed sądem ukrywa – swoją wieloletnią relację z Mają…

„Silent Love” to subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych. O tym, że mając odwagę kochać, musimy zmierzyć się ze swoimi lękami.

Orły – Polskie Nagrody Filmowe 2023 – nominacja w kategorii Najlepszy Dokument
Millennium Docs Against Gravity 2022 – Najlepszy Polski Film
Millennium Docs Against Gravity 2022 – Najlepszy Debiut
Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” 2022 – Wielki Jantar w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych

Reżyseria: Marek Kozakiewicz, gatunek: film dokumentalny, produkcja: Polska, Niemcy 2022
Czas:73’

15 kwietnia
17.30 A Human position

Wśród zapierających dech krajobrazów Norwegii, w małym miasteczku na zachodnim wybrzeżu kraju, rozgrywa się czuła, słodko-gorzka historia dwóch młodych kobiet, Asty i Live. W tle mamy dziennikarskie śledztwo na temat losów pewnego uchodźcy, w które angażuje się Asta, trochę odnawianych krzeseł oraz kota jako bohatera drugiego planu. Najistotniejsze wydają się jednak uczucia łączące bohaterki i ich wspólne życie, na którym kładzie się cieniem depresja Asty.  

„A Human Position” to film poruszający współczesne problemy, a przy tym stawiający wiele znaków zapytania, również w kwestii relacji łączącej główne bohaterki. Nieśpieszny w swojej formie, intryguje zastanawiającymi szczegółami i pozostaje w pamięci na długo po seansie.  

San Sebastián International Film Festival 2022 – Nagroda Zabaltegi-Tabakalera nominacja
Ghent International Film Festival 2022,Nagroda Publiczności, nominacja
Jeonju Film Festival 2022 – Nagroda Główna – Konkurs Międzynarodowy, nominacja
Nara International Film Festival 2022 – Złota Nagroda Shika – Najlepszy Film, nominacja  
Chicago International Film Festival 2022 — Złota Nagroda Q-Hugo, nominacja

Reżyseria: Anders Emblem, gatunek: film fabularny, produkcja: Norwegia 2022
Czas: 78’

19.00 Wilde. Historia pisarza
Oscar Wilde to bodaj najsłynniejsza gejowska ikona. Dramaturg, pisarz, niezrównany aforysta. Dandys. Bohater najgłośniejszego coming outu w historii.

Film Briana Gilberta to wielka, acz tragiczna historia miłosna, która idealnie nadaje się na mit – aż dziw bierze, że… wydarzyła się naprawdę.

Jest rok 1889. 35-letni Oscar Wilde (Stephen Fry) wraca z długiego tournée po Ameryce i Kanadzie do Londynu. Poślubia piękną Konstancję Lloyd (Jennifer Ehle). Na swoją zgubę zakochuje się jednak do szaleństwa w młodym, przystojnym, obdarzonym dekadenckim czarem lordzie Douglasie (Jude Law). Nie przypuszcza, że o tym uczuciu, które „nie śmie wypowiedzieć swego imienia” będzie musiał opowiadać w sądzie…

BAFTA Awards 1998 – Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, nominacja – Jennifer Ehle
BAFTA Awards 1998 – Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, nominacja – Zoë Wanamaker
GLAAD Media Awards 1999 – Najlepszy Film, nominacja
Seattle International Film Festival 1998 – Najlepszy Aktor – Stephen Fry

Reżyseria: Brian Gilbert, gatunek: film fabularny, produkcja: Wielka Brytania, Japonia, Niemcy 1997
Czas: 118’

16 kwietnia
17.30 Ukraine is queer (shorts)

Ukraińska kinematografia rozkwitła w ostatnich latach, a kino queerowe stało się jej ważną i nieoddzielną częścią. Poniższy program pozwala wybrzmieć nowym, queerowym głosom z Ukrainy, które mają potencjał stać się ważną częścią zarówno ukraińskiej jak i światowej sceny filmowej. Jako, że większość produkcji została wstrzymana przez wojnę, ich przyszłość jest niepewna i potrzebują wsparcia, by ich głosy nie ucichły.

Ten wybór filmów z kraju, który strzeże demokratycznego świata przed horrorem wojny, pokazuje jak zmieniła się sytuacja osób LGBT+ w Ukrainie po inwazji Rosji: od poszukiwania siebie, walki o swoje prawa i poprawę życia do walki o przetrwanie. Osoby LGBT+ wstępują w szeregi wojska, wolontariuszy_ek oraz innych osób walczących o istnienie Ukrainy, a ich jedność daje nadzieję.
Czas: 74’

19.00 Splendid isolation
Dwie kobiety na opustoszałej wyspie, świat po katastrofie. Anna i Hanna, uciekając przed nienazwanym niebezpieczeństwem, zatrzymują się w opuszczonym domu. Towarzyszy im jedynie dron, niczym wielki owad strzegący samotni. Choć schronienie ze szkła i betonu daje bohaterkom iluzję bezpieczeństwa, nienazwane zagrożenie wciąż jest blisko. I ostatecznie ucieleśnia się w obcej, na wpół widmowej postaci.

Urszula Antoniak nie tyle opowiada historię, ile próbuje przedstawić relacje miłości i śmierci, tęsknoty i utraty, rzeczy nienamacalnych, a jednak stale, uporczywie obecnych. Dwie kobiety są nierozerwalnie związane, a jednocześnie całkiem osamotnione.

Rotterdam International Film Festival 2022 – Big Screen Award, nominacja

Reżyseria: Urszula Antoniak, gatunek: film fabularny, produkcja: Holandia 2022
Czas: 80’

https://www.ckis.konin.pl/14-lgbt-film-festival-poland-2023/

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole